Alates 1. veebruarist 2023 on insuliinipumpade ja tarvikute muretsemisel abiks ELDÜ (Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing). Palume abivajajatel võtta ELDÜga ühendust meiliaadressil info@diabeedikool.ee. Rohkem infot: https://diabeedikool.ee/.

Lastefond on heade annetajate abil diabeeti põdevaid lapsi toetanud aastast 2011. Oleme olnud abiks vajalike insuliinipumpade, transmitterite jm lisaseadmete soetamisel, mis kergendavad nende laste ja ka vanemate igapäevaelu.

Praegu toetab Lastefond selles 38 last: Kasparit, Marioni, Kelvinit, Johannat, Amandat, Annat, Miriami, Georg Waltherit, Emma-Norat ja Henryt, Rahelit, Arti, Ikot ja Ukut, Aileeni, Siimu, Robertit, DianatKasparit, Evelinat, Simonit, Oskarit, Indrekut, Ketrinit ja Reno, Mirtelit, Hanna-Liisat, Eleanori, Anettet ja Steni, Genelit, Ralf-Erikut, Avdeid, Zlatat, Sofiat, Lysanna Lyd, Brandonit ja Annabeli.

Tutvustus

Eesti Haigekassa kompenseerib täna retsepti olemasolul kõige kaasaegsema insuliinipumba MiniMed 780 G, selle saatja ja tarvikute kulud, kuid seda teatud määral. Peredele jääb omaosalus, mis on aga paljudel juhtudel üle jõu käiv kulu, sest küündib ligi 1000 euroni. Pumba retsepti saab diabeeti põdev laps kord iga viie aasta järel. Keeruline on olukord peredes, kus kasvab mitu diabeedi diagnoosiga last. Seetõttu on Lastefond otsustanud olla toeks insuliinipumba ja saatjaga kaasnevate kulude katmisel järgnevalt:

 1. Retsepti olemasolul – toetame insuliinipumba ja saatja omaosaluse kulusid kuni 80% ulatuses (lõplik toetus oleneb kohaliku omavalitsuse toetuse suurusest). 20% omaosaluse kuludest tuleb perel endal kanda.
 2. Retsepti puudumisel (perel tuleb kanda kulud 100% ehk 3760 eurot) – toetame pumba ja saatja kulusid kuni 50% ulatuses maksumusest (lõplik toetus oleneb kohaliku omavalitsuse toetuse suurusest). 50% maksumusest jääb pere osaluseks.

Retsepti puudumisel toetab Lastefond pumba ostu, kui täidetud on üks kolmest tingimusest:

 • peres on 1. tüüpi diabeet diagnoositud rohkem kui ühel lapsel VÕI;
 • lapsel on lisaks diabeedile veel teisi diagnoose, mis mõjutavad oluliselt diabeedi kontrolli (raviarsti otsuse alusel) VÕI;
 • lapse Hba1c on ebapiisava kontrolliga (rohkem kui 9%) ning raviarst leiab, et laps vajab uut pumpa. Tingimuseks on, et laps kasutab vähemalt ühe kuu proovipumpa ning edusammude korral (kui Hba1c paraneb) saab Lastefond pumba ostu toetada.

Lastefond ei toeta pumba ostu retsepti puudumisel, kui uue retseptini on jäänud vähem kui 365 päeva.

Lastefond on toeks ka diabeeti põdevatele noortele vanuses 19-21-aastat, kellele haigekassa soodustused paraku ei laiene. Lastefond toetab pumba soetamise kulusid kuni 80% ulatuses maksumusest juhul, kui:

 • diabeeti põdev noor õpib;
 • noor on haigestunud lapseeas ja pumbaravi on alustatud lapsena;
 • raviarst kinnitab uue insuliinipumba vajadust;
 • pere vajab seadme soetamisel toetust.

20% pumba maksumusest jääb noore ja tema pere omaosaluseks.

Lastefondilt toetuse saamiseks tuleb esitada fondile toetustaotlus, misjärel võtame ühendust raviarstiga, et kinnitada haiguslugu ja abivajadus. Konsulteerime ühtlasi Eesti Laste ja Noorte Diabeediühinguga. Palume kõigil taotlejatel pöörduda abi saamiseks ka kohaliku omavalitsuse poole, kes peaks olema abivajaja esmane abistaja.

Kõiki lapsi ja noori toetab Lastefond heade annetajate abil ning fondi tegevuse läbipaistvuse huvides kajastame kõiki toetatavaid oma kodulehel, kasutades eesnime ja pilti.

Kuidas Sina aidata saad?

Tee ühekordne annetus Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele, lisades selgitusse lapse nimi, keda sooviksid toetada.

 • Swedbank IBAN EE682200221015828742
 • SEB IBAN EE261010220014910011
 • Luminor IBAN EE791700017000285384
 • LHV IBAN EE527700771000610813
 • Coop IBAN EE824204278603586607