Kui palju annetustest kulub fondi juhtimisele?

Lastefond on oma administratiivkulu (töötasud ning audiitori ja raamatupidaja teenustasud koos maksudega, transport, side jm kulud) piirmääraks seadnud maksimaalselt 15% eelarveaasta tuludest ehk vähem kui 1/6. Selline nõue kehtib alates fondi asutamisest 2000. aastal. Kui õnnestub koguda rohkem raha, kui jooksval aastal välja makstakse (nt toetusteks, seadmete ostuks ja muuks põhjendatuks), hoitakse raha reservis tulevate aastate jaoks, mil vajalikud väljamaksed ületavad sissetulekud.

NB! Lastefondi ametlike aastaaruannete lugemisel tuleb tähele panna, et vastavalt Eesti Vabariigi raamatupidamisstandarditele ei tohi me kahjuks fondi enda töötajate palgakulu ning abivajajate toetamise raames otseselt lastele tugiteenuseid osutavate inimeste palgakulu lahku lüüa – seaduse järgi tuleb kõik näidata ühtse palgakuluna. See võib tekitada segadust, sest fondile esitatud avalduste põhjal tehtud toetusotsuste alusel on otseselt laste heaks töötavaid inimesi üle Eesti üsna mitmeid (psühholoogid, psühhiaatrid, tegevusterapeudid, füsioterapeudid jt). Nende inimeste töö on sageli seotud raskete juhtumitega, aga asjasse süvenemata võib see luua hoopis mulje (mida mõnel juhul on meedias ka võimendatud), nagu sööks „palga- ehk administreerimiskulu“ ära kolmandiku lastefondi tulust. See aga ei ole õige – kui me probleemsetele lastele enam tugiteenuseid ei pakuks, näeks ka kulupool „kuivade“ raamatupidamisreeglite järgi ilusam välja ja fond oleks näiliselt justkui efektiivsem. Nii nagu ka nt haigla, kui ta suure osa õdesid ja arste vallandaks, saaks oma palgakulu väiksemana ja tegevust suhtarvudes n-ö paremas valguses näidata.

Täieliku usalduse ja läbipaistvuse huvides oleme fondi aastaruandele tellinud viimastel aastatel täisauditi, ehkki seadus võimaldaks tellida ka lihtsalt audiitori ülevaatuse.

Lisaks on fondil palju häid ettevõtetest toetajaid, kes annavad oma panuse tasuta toodete või teenuste näol. Tallinnas Rävala puiesteel ja Tartus Puusepa tänaval asuvad kontoriruumid on antud Lastefondile kasutamiseks tasuta (sh katavad pinda meile tasuta rentivad Rävala st 5 OÜ ja SA Tartu Ülikooli Kliinikum ka kommunaalkulud). Honda Motor Europe Ltd Eesti filiaal on võimaldanud Lastefondile tasuta kasutamiseks auto Honda Jazz ning teostab ka masina hooldustöid. Enamiku kütusekulust kannab Alexela Oil AS ja autot peseb tasuta Jazz Pesulad OÜ.

Suure ja rahaliselt tasustamata töö teevad ära kümned tublid vabatahtlikud üle Eesti, kes panustavad oma energiat lihtsalt soovist aidata hädasolijaid ning rõõmust teha õiget asja, saades samal ajal kasuliku kogemuse edasiseks eluks. Vabatahtlikkuse alusel ja tasuta töötab fondi asutamisest alates ka nõukogu, kes osaleb aktiivselt fondi töö ja strateegia suunamisel ning toetusotsuste arutamisel.

Tutvu ka Lastefondi tegevuse põhialustega.