Pool aastat tagasi ulatas SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond oma abikäe Tartus elavale 9-aastasele Hanna-Liisale. TÜK Lastefondi vabatahtlik Tiina Michelson uuris, kuidas tüdrukul jõulupühade eel läheb.  

Hanna-Liisa on raske puudega tüdruk, kes sündis seljaajusonga ja vesipeaga. Last opereeriti songa tõttu juba 1-päevaselt ning peagi sai ta diagnoosiks Arnold-Chiari sündroomi. Tegemist on haruldase geneetilise väärarenguga, mis tähendab, et inimese teatud ajuosad ei ole korrektselt välja arenenud. Veel aasta tagasi suutis laps vabalt kõndida ortooside ehk spetsiaalsete jalatugedega. Pärast järjekordset plaanilist operatsiooni sai aga selgeks, et edaspidi vajab tüdruk liikumiseks ratastooli. See oli valus hoop nii Hanna-Liisale kui ka tema lähedastele.

Nii algasid uute võimaluste otsingud taastusraviks. Läbi õnneliku juhuse leidis tüdruku pere tee Lastefondini, kes hakkas rahastama Hanna-Liisa füsioteraapiat ning vesivõimlemist. Hanna-Liisa treeningud on kestnud pool aastat ja Lastefond uuris, kuidas tal vahepeal läinud on.

Tüdrukuga kohtudes nägime parajasti koolist saabunud särasilmset ja rõõmsas tujus last. Küsimusele, et kuidas vahepeal läinud on, vastas Hanna-Liisa, et loomulikult väga hästi!

Tüdruk kiidab väga treeninguid, mille tulemusena suudab ta juba tugede najal kõndida. See ongi olnud suureks motivatsiooniks edasiste uute treeningutega jätkamisel. Kui alguses oli ema see, kes pidevalt sundis tubli olema ja trenni tegema, siis nüüd on juba nii, et tüdruku teadmisse on jõudnud, et trenn on talle vajalik ja väga oluline.

Kõige rohkem meeldivad Hanna-Liisale vesivõimlemise tunnid. Ujumistreeneri Marge harjutused on väga huvitavad ja põnevad. Tüdruku arvates on toredad ka Randeli ja Merlini füsioteraapia tunnid, aga vees on lihtsalt mõnusam – tüdruk nimetab end veeinimeseks. Kui ta saaks ühel päeval muutuda mõneks muinasjututegelaseks, siis oleks ta kindlasti Väike Merineitsi.

Vähese liikumise tõttu olid tüdrukul vahepeal ka kaaluprobleemid tekkinud, kuid nüüd on seegi probleem lahenduse leidnud. Nimelt tuli Fitlapist appi toitumisnõustaja Heikki Mägi, kes teeb  Lastefondiga koostööd. Hanna-Liisa sõnul meedib talle nüüd teadlikult tervislikult toituda. Oma lemmiktoiduks nimetab ta marineeritud kukeseeni ja sushit.

Hanna-Liisal on tulevikus plaanis kirjutada oma elust raamat, kus ta kirjeldab kõiki oma edusamme ja neid inimesi, kes on teda elus aidanud ja toetanud. Iga unistuse täitumiseks on oma aeg. Samuti unistab Hanna-Liisa sellest, et ta saaks minna jõuluvanale salmi lugema omal jalal. „Ma luban, et hakkan kõndima. Juhul, kui mul midagi ette tuleb, teen selle vajaliku asja ära ja treenin jälle edasi,“ lubab väike vapper neiu.

Hanna-Liisa iseseisvale kõndimisele on võimalik kaasa aidata SIIN.

Foto pärineb Hanna-Liisa Facebooki lehelt, kus ta jagab oma saavutusi ja seiklusi nii pildis kui ka natuke kirjas.