Nimetus: “Üleannetus 2017”

Eesmärk: Toetada ravitoitu vajavaid lapsi, kelle jaoks ravitoit on ainus viis, kuidas nad normaalseks eluks hädavajalikud toitained kätte või üleüldse süüa saavad.


Tutvustus

Uudses formaadis põhikampaania kutsus üles tegema üle-eestilist ja üleelusuurust annetust laste toetuseks, kes vajavad oma haiguse tõttu ravitoitu.

Kampaania raames oli kõikidel headel inimestel võimalik spetsiaalses veebikeskkonnas www.üleannetus.ee anda oma panus Eesti kaardi täitmisse annetustega, et toetada ravitoitu vajavaid lapsi.

Kampaania tipnes 11. märtsil samaaegselt toimuvate üle-eestiliste heategevusüritustega kõigi 15 Eesti maakonna suurimates kaubakeskustes. Üleannetuse perepäevadel pakuti osalejatele võimalust erinevatel viisidel meelt lahutada, meeleolukalt annetada ning tuntud artisti kontserti nautida.

Kampaania eesmärk oli koguda ravitoidusegude soetamiseks lastele, kes ei saa oma haiguse tõttu ise süüa või tavatoidust kätte vajalikke toitaineid.

Ravitoit on spetsiaalne toidusegu, mis sisaldab väikese koguse kohta kontsentreeritud hulgal toitaineid ning võimaldab raskelt haigetel lastel olla normaalses kehakaalus ja koguda jõudu haigusega toimetulekuks. Mõned ravitoidud sisaldavad tavatoidust enam või vähem teatud toitaineid, et olla hädavajalikuks toiduks teatud ainete talumatuse või defitsiidiga lastele. Ravitoit on neile ainsaks võimaluseks saada kätte eluks vajalik kaloraaž. Niisamuti on see ainsaks söögiks lastele, kes peavad toituma sondi abil. Selliselt vaadatuna on selge, et ravitoit on nende laste jaoks ravim.

Eesti Haigekassa aga ravitoidusegude ostu ei kompenseeri. Samal ajal on ravitoit äärmiselt kulukas – nende kulud võivad ulatuda kuni 1000 euroni kuus. Et pakkuda haigeid lapsi kasvatavatele peredele tuge, on Lastefond alates 2010. aastast toetanud ravitoidusegude soetamist raskelt haigetele lastele, kes vajavad neid puuduliku kaaluiibe või füsioloogilise suutmatuse tõttu süüa tavatoitu.

Sealhulgas on nii lapsi, kes vajavad toitmist gastrostoomiga (kõhule tehtud avause kaudu makku suunatud väike sond) ja jejunostoomiga (kõhule tehtud avause kaudu peensoolde suunatud väike sond) kui ka neid, kes vajavad kõrgekalorilist vedeltoitu suukaudseks manustamiseks. Peale selle toetame sondi kaudu toituvaid lapsi ravitoidu manustamiseks vajalike abivahendite (toitmisüsteemid, toidupumbad jms) soetamisel või rentimisel.