Paramparammpammparammpammparammpammmm! Iga järgneva reaga muutub tänavust kirbuturgu kattev saladusteloor aina läbipaistvamaks. Seda täielikult maha tõmmata aga mina ei saa, see on ainult Sinu enda teha, kui tuled 28. septembril Tartusse ja 29. septembril Tallinnasse kohapeale uudistama.

  1. Kas tahaksid teada, kes on see imeline organisaator, kes seekordse kirbuturu telgitagustes rassib? 
  2. Kas sooviksid kuulda sellest, kuidas korraldamine on sujunud?
  3. Kas oled kursis, kelle toetuseks kirbuturgudel seekord annetusi kogutakse?
  4. Kas tahaksid piiluda kirbuturu laoruumi ja teada saada, mida võib nädalavahetusel lettidelt leida?

 

Jah?

Siis varu mõni minut ning loe julgelt edasi.

Ei?

Siis oled suure tõenäosusega sattunud valele internetileheküljele, kontrolli kas kirjutasid aadressi õigesti…

  1. …kes…?

SA TÜK Lastefondi vabatahtlik spordi- ja kultuurivaldkonna juht Pille Marmor, kelle jaoks ei tulnud otsus kirbuturgu korraldada lihtsalt, sest ta teadis, et ürituse koordineerimine on suur töö, millega kaasneb ka kogukas vastutusekoorem. Üldiselt aga kehtivad Lastefondis järgmised vanasõnad: julge hundi rind on rasvane; kes ei riski, see šampust ei joo; julge pealehakkamine on pool võitu; kes kahju kardab, see kasu ei saa; kes ei tööta, see ei söö…

  1. …kuidas…?

Tõsi on, et kuidas lükkad, nõnda läheb… Tundub, et Pille on kirbuturule korraliku hoo sisse lükanud ja nüüd liiguvad asjad vaid ülesmäge. Üritust korraldades on ta usinasti kribanud ning saatnud laiali üle 200 e-kirja. Tundub loogiline, et sellise kirjade hulga juures lausa peab sisse tulema ka mõni viperus. Loogika peab paika… Nimelt oli korraldajal soov saada kontakti Vanemuise teatri näitleja Andres Mähariga. Täpse meiliaadressi puudumisel, tuli appi taaskord vana hea loogika – kiri tuleb edastada põhimõttel: eesnimi@vanemuine.ee. Nii saigi tehtud, kuid seekord vedas loogika pisut alt ning vastuseks üleskutsele annetada mõni ese heategevusliku kirbuturu jaoks, potsatas Pille postkasti järgmine kiri:

Tere Pille.

Teie saadetud kiri sattus minu meilboksi kuna eksisite vist meiliaadressiga. Saadan ka kirja edasi Mäharile. Kuna olen Mähari nimekaim teatris siis satuvad minu meilboksi tihti temale mõeldud meilid. Enamasti ma neid edasi ei saada , sest tal noortest tüdrukutest puudust pole kes teda fännavad. Nii tõsise kirja aga postitasin juba edasi.

Edu ettevõtmisel.

Andres Sarv
valgustusala juhataja

Tegijal juhtub, aga suurem osa kirjadest leidis ikkagi kohe tee õige adressaadini ning positiivset vastukaja Lastefondi üritusele on andnud üle 30 kuulsuse. Võimalik, et tänaseks on see arv juba üle 40-ne või 50-ne, sest teadupoolest ei ole eestlastel kombeks talitada tuntud vanasõna järgi: tänasida toimetusi, ära viska homse varna.

  1. …kelle…?

Mihklipäeval ja sellele eelneval päeval toimuva heategevusliku müügiga toetab SA TÜK Lastefond üliharuldase nahahaigusega Laurat. Särasilmne tüdrukutirts põeb bulloosset epidermolüüsi. Tegemist on päriliku ja väga harva esineva haigusega (seda põeb maailmas üks laps miljonist), mille tõttu tekivad tüdruku nahale erineva suurusega villid. Nende purunemisel tekkivad haavandid paranevad aeglaselt ning põhjustavad valu. Lastefond aitab Laura perel hankida sidumisvahendeid, spetsiaalseid nahka kaitsvaid plaastreid, antiseptilisi kreeme ning geele, millele haigekassa soodustused ei laiene. Haigust pole võimalik välja ravida, kuid pideva hooldusega saab lapse enesetunnet parandada ning vältida hilisemaid tüsistusi.

    4…piilunurk…

Lastefondi Tartu ja Tallinna ruumidesse oleks justkui enneaegselt jõulud saabunud. Põnevaid pakikesi saabub nagu terve aasta tubli olnud lapsele advendiajal sussi sisse. Parim selle juures on aga asjaolu, et ka Sinul on võimalik mõni magusam pala neist päriseks endale soetada ja seeläbi toetada väikest Laurat. Ilmselt on selle heateoga suur saak jõulude eel päkapikkude poolt garanteeritud, sest punaste mütsidega mehikesed on juba liikvel ja premeerivad ikka häid inimesi… Ka väiksed – aga kiired – Lastefondi päkapikud on viimastel nädalatel hoolega ringi piilunud ning on nüüd valmis esitama oma raportit selle kohta, mida tasub otsida fondi lettidelt nädalavahetusel toimuvatel kirbuturgudel.

kuulus
See särk müüdi maha 2011. aastal

Niisiis… Otsida tasub näiteks Reet Linna annetatud tõeliselt rariteetset T-särki “Kuulus või Kummaline” ning ka maali, mille ta soetas 1990. aastal Roskilde festivalilt. Teiste kaupade keskelt on võimalik välja kaevata ka Eveli Saue üllatuspurgid, mille sisust ei ole aimu ka kõige ontlikumalt piilunud päkapikul. Purgid tunned ära salapäraste luuleridade järgi: Midagi kaela, midagi pähe. (Seda polegi vähe.) Olümpialt üks mälestus, MK-lt teine – ning alati abiks ka pisike eine! Aga see pole veel kõik! (Ära mahtus see lõik…). Olümpiaglamuuri ihalejate rõõmuks on Kristina Šmigun-Vähi otsustanud heategevuslikel eesmärkidel loobuda autogrammiga soojendusnumbrist, millega ta Torino radadel trenni tegi. Ehete jahile tulnutel on aga võimalik endale kõrva riputada Mari-Liis Lille oma kätega valmistatud imeilusad kõrvarõngad, millega näiteks samalt letilt soetatud Setode, Hendrik Sal-Salleri või Karl Madise CD-plaatide järgi uhkelt tantsu vihtuda. Selle eest, et kõik kirjandushuvilised lahkuksid kirbuturult pungil kottidega, hoolitsevad Contra, Mart Juur ning Kristina Šmigun-Vähi. Kunstigurmaanid leiavad Lastefondile annetatud kraami seast 10 aastat Ene Ergma korterit ilmestanud Tallinna Reaalkooli III klassi tüdruku maalitud kunstiteose, millel on kujutatud Tallinna torne jõulumütsides. Killukese kunsti on müüki pannud ka armastatud muusik Lea Liitmaa. Uut omanikku ootavad baleriin Age Oksa varvaskingad ning raamitud plakat “The Sleeping Beauty” A2 suuruses. Noor superstaar Marten Kuningas on Lastefondi letile poetanud oma debüütalbumi “Janu” vinüülid ning CD-plaadid. Kui näed aga Lastefondi telgis rippumas üht lipsu, siis tea, et selle on sinna toonud Märt Avandi. Tegemist on lipsuga, mida ta kandis, kui juhtis Euroopa Filmiakadeemia auhinnagalat, mis tema sõnul on siiani olnud kõige vastutusrikkam ning närvesöövam ettevõtmine tema elus. Ja nii edasi. Ja nii edasi. Ja nii edasi. Lisaks kõigele muule on Tartusse turumüüja ametit lubanud katsetama tulla ka Urmas Kruuse.

Märt Avandi
Kelle lips?

 

Niisiis, kellel välitööde lõpetamine pole viimasele minutile jäetud ning kes nädalavahetusel eesti rahvakalendrit au sees hoides lammast ei plaani tappa, see tulgu ja ostku endale kas või Märt Avandi lips!

Kohtume!