3D-prinditud tabletid lastele ja neelamishäiretega patsientidele ei olegi enam kauge tulevik vaid Tartu Ülikooli Kliinikumis nüüd juba reaalsus.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi heade annetajate toel on TÜ Kliinikumi apteegis nüüd Euroopas ainulaadne 3D-tabletiprinter, mis võimaldab valmistada väga täpseid ravimiannuseid patsiendisõbralikus ravivormis. Detsembri lõpus kliinikumi apteeki jõudnud ning nüüd juba töövalmis seadme hind oli 40 320 eurot, neljandiku ehk 10 000 eurose annetuse selle ostuks tegi Lastefondi pikaaegne toetaja, põllumajandusettevõte Baltic Agro.

Tartu Ülikooli Kliinikumi apteegi vanemproviisori Jana Lassi sõnul ei toodeta paljude ravimite puhul lastele sobivaid annuseid, sest ravimitööstus keskendub eelkõige suuremale tarbijaskonnale ehk täiskasvanutele:“ Kui lapsele sobivat ravimvormi või annust ei ole, siis purustatakse apteekides näiteks täiskasvanutele mõeldud ravim ning kaalutakse vajalik annus paberkottidesse või segatakse suspensioonialusega. Haiglatöötajatele ning lapsevanematele on apteegi poolt tehtud juhendid, kuidas pulbrit võib lahustada või suspensiooni täpselt mõõta. Prinditud tablettide puhul on tegemist patsiendisõbalikuma ravimivormiga kui näiteks pulbrilistel ravimvormidel, sest neid on kergem võtta,“ lisas vanemproviisor Jana Lass.

3D tabletiprinteris kasutatakse erinevatest abiainetest koosnevat ravimitinti, millele apteegis lisatakse enne printimist toimeaine. Iga prinditud tablett kaalutakse valmistamisel printeri kaalu abil ning täpsest kaalust kõrvalekaldumine kuvatakse kohesel.

Tartu Ülikooli Kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuse juht, professor Katrin Õunap toob omakorda näite, kus vanematel tuli glükosüülimise defektiga lapsele manustada 3 korda päevas koos toiduga 5 grammi ülimagusat ravipulbrit: „Palju kergem oleks seda pulbrit anda tabletina. Teine näide puudutab off-label ravimit, mida toodetakse 150 mg tabletina kuid väike laps vajab seda vaid 3 – 5mg ühe kilo kohta. Ravimit tuleb annustada täpselt ning 150 mg tableti jagamine näiteks 30 mg tükkideks on pea võimatu. 3D tabletiprinter annab meile täiesti uue võimaluse ja arvestatava kokkuhoiu,“ lisas professor Õunap.

Juba kuuendat aastat järjest on Baltic Agro ja Scanola Baltic jõulukingituste asemel teinud annetuse Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile toetamaks laste raviprotsessi. Sel korral aitas toetussumma soetada innovaatilise 3D ravimiprinteri.

Baltic Agro tegevjuht Ants Puusta: “Lapsed ja noored on meie tulevik. Baltic Agrol ja Scanola Balticul on hea meel olla abiks innovatiivse seadme ja tehnoloogia kasutusele võtmisel. Oleme tänulikud kõikidele põllumeestele ja partneritele, tänu kellele saame toetada algatusi, mis on investeering Eesti tulevikku ja heaolusse. Usume, et laste tervise toetamine aitab kasvatada terveid ja edukaid inimesi, kes panustavad tulevikus kogukondadesse ja maailma tervikuna. Aitame ise ja soovime, et nii innustame ka teisi abivajajaid märkama ja aitama.”

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi strateegiajuhi Siiri Ottender-Paasma sõnul tähendab 3D tabletiprinteri soetamine laste ja perede jaoks taas ühe arvestatava mure – kuidas saada laps ravimit võtma, ära langemist: „Haiglasolek ja haigusega võitlemine on alati väga raske ning iga väiksemgi detail, mis aitab lapsel ennast hästi tunda, on tegelikult kulla hinnaga,“ lisades, et Lastefondi jaoks on kulla hinda väärt kõik heateod, mis aitavad fondil missiooni täita ning annavad jätkamiseks kindlustunde: “Baltic Agro koos Eesti põllumeestega on just selline ettevõte, kelle abile saame juba aastaid loota. Suur, suur aitäh, et hoiate abivajavaid lapsi oma südames!“

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi lastehaiglate juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku 20 miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata, hakates püsiannetajaks aadressil https://lastefond.ee/pusiannetus/.

Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.