Toetuse sisu: Aitame tasuda Otto ratsutamisteraapia eest 

Toetuse suurus: 680 eurot toetusperioodil

Toetamise aeg: oktoober 2023 – september 2024*

* Üldjuhul pikendab Lastefond toetusperioodi
lõppedes
toetusi toetusvajaduse alusel.

Tutvustus

Ottol (2016) on diagnoositud kaasasündinud geenimutatsioon, mis põhjustab ravile raskesti alluvat epilepsiat, autismi ja vaimset alaarengut. Lisaks on lapsel täpsustamata ajukahjustus.

Laps sündis igati tervena ning ka esimene eluaasta kulges komplikatsioonideta. Nädal enne esimest sünnipäeva muutus muidu aktiivne, jutukas, rõõmus ja hea isuga laps aga väga vaikseks, magas enamiku osa päevast ja ei olnud toidust huvitatud. Lapse olukord halvenes, tal tekkisid epilepsiahood ning ta paigutati Tallinna Lastehaigla intensiivraviosakonda, kus teostati ravinarkoos, mis põhjustas lapsele täiendava kahjustuse. Peale seda laps enam iseseisvalt ei neelanud ning talle rajati makku toitestoom. 2019. aasta kevadel eemaldati gastrostoom ja Otto suudab ise tavasööki ja jooki neelata, kuid mitte närida. Otto sõltub kõikides tegevustes (söömine, riietumine, hügieen, liikumine jne) kõrvalabist.

Enne ratsutamisteraapiaga alustamist, 2020. aasta novembris suutis Otto end iseseisvalt pöörata, keerata, tõusta nelja-punkti toetusse, tõmmata end kätega tasapinnal edasi või mööbli najal püsti. Istesse minna, tõusta, külgsammu teha ja kõndida Otto veel ei suutnud, kuna jalgades oli väga väike toonus. Ratsutamisteraapia põhieesmärgiks seati lapse lihaste tugevdamine ja motoorika arendamine nõnda, et laps hakkas kasvõi toe najal kõndima.

Aastajagu ratsutamisteraapiat mõjus Otto tasakaalutunnetusele ja keha koordinatsioonile hästi ning ta kasutab aastataguse ajaga võrreldes rohkem käsi (suudab haarata ja hoida suuremaid kätte asetatud esemeid). Keha vajab küll jätkuvalt trenni ajal julgestamist, kuid selg on tugev ja sirge, eriti suur areng on toimunud aga keha üldtasakaalu osas: Otto suudab ca 15 minutit toe (näiteks võrevoodi) najal seista, vahetada seistes kätt ja/või tugijalga ning hüpates või lohistades 1-2 sammu edasi liikuda. Lisaks suudab Otto nüüd isegi täistallaga kükki laskuda ja asendit hoida, mis on suur samm edasi.

Pärast ratsutamisteraapiat on Otto alati väga heas tujus, aktiivne ja liigub rohkem ning lubab endaga aktiivsemalt harjutusi teha, näiteks harjutada toe najal seismist või sammumist. Ratsutamine on lisaks füüsise toetamisele seega Ottole ka emotsionaalselt kasulik, kuna pakub suurt rõõm ja vaheldust. Seepärast on väga tähtis, et teraapiaga jätkataks.

Lastefond koos heade annetajate abiga aitab katta Otto ratsutamisteraapia kulud 680 euro ulatuses toetusperioodi jooksul.

Varasemalt on Lastefond aidanud tasuda Ottole vajaliku ravitoidu ning toitmissüsteemide eest. Lastefond toetab Ottot alates 2018. aasta kevadest.

Kuidas Sina aidata saad?

Tee ühekordne annetus Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele, lisades selgitusse:

Otto

  • Swedbank IBAN EE682200221015828742
  • SEB IBAN EE261010220014910011
  • Luminor IBAN EE791700017000285384
  • LHV IBAN EE527700771000610813
  • Coop IBAN EE824204278603586607