Toetuse sisu: Lastefond toetab ihtüoosihaigeid lapsi ja noori, kelle haruldasest haigusest kahjustunud nahk vajab iga päev erihooldust, mida Eesti Haigekassa ravikuluna ei kata.

Toetuse suurus: Ühe lapse toetus on kuni 64 eurot ühes kuus.

Toetamise aeg: 2007–2015


Tutvustus

Projekt sai alguse 2007. aastal „Keegi pole seda väärt“ kampaania raames. Kampaaniaga koguti ligikaudu 450 000 Eesti krooni, et toetada ihtüoosi põdevaid lapsi.

Ihtüoos on pärilik ja eluaegne nahahaigus, mida nimetatakse ka kalasoomustõveks. Ihtüoosi puhul on naha sarvkihi rakkude uuenemine kiirenenud või on aeglustunud nende irdumine. Oluline on teada, et ihtüoos ei ole nakkav – pole mingit vajadust karta haigestunuid.

Kahjustunud nahka ei ole võimalik terveks ravida, kuid regulaarse ja korraliku nahahoolduse ja ravimite tarvitamisega on võimalik naha seisukorda oluliselt parandada.

Ihtüoosil on mitu erinevat vormi, millest mõnda on võimalik sünnieelselt diagnoosida, mõnda mitte. Iseloomulikuks tunnuseks on nahka katvad soomused, peopesad ja tallaalused võivad olla rohkete vagudega. Haiguse kontrolli all hoidmiseks on vaja sagedasti duši all käia ja vastavate ravisalvidega nahka määrida. Kui regulaarne ravi ja nahahooldus katkestada, taastub ravieelne seisund väga kiiresti.

Kogutud raha eest aidatakse lastel katta kulusid erinevatele kreemidele-salvidele ja teistele nahahooldusvahenditele, mida nende nahk vajab suurtes kogustes. Seoses haigusega võib kreemide-salvide kogus ühes kuus ulatuda mitme kilogrammini.

Teiste seas on fond pikalt toetanud ka Kaidot, kellele 2014. aastal ehitati heade annetajate abiga ka uus elamine.