Alates tänasest startis 16. korda Selveri üle-eestiline heategevuskampaania “Koos on kergem”, millega kogub toidupood klientide ja koostööpartnerite abiga raha lastehaiglatele ja haiglate lasteosakondadele vajalike aparaatide muretsemiseks. Tartumaal läheb annetussumma SA TÜK Lastefondi kaudu Tartu Ülikooli Kliinikumi vastsündinutele vajalike aparaatide soetamiseks.

Kampaania kestab uue aasta esimeste päevadeni ehk 2. jaanuarini 2019. Selver annetab igalt kampaania perioodil tehtud ostult 10 senti kohaliku piirkonna lastehaiglale või lasteosakonnale ning Selveri koostööpartnerid – Kalev, Prike, Tartu Mill ja Svensky Kaubanduse AS – annetavad täiendavalt kampaania perioodil müüdud toodetelt kokkulepitud protsendi või summa. Klientidel on annetuskampaaniale võimalik hoogu juurde anda, ostes heategevustooteid või annetades raha Selveritesse paigutatud korjanduskarpidesse või -pallidesse.

Tartumaa Selverites kogunenud annetussumma läheb Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku sünnitusosakonda kahe vastsündinu soojendusmadratsi ning fototeraapialambi soetamiseks. Lisaks saab kogunenud annetuste toel ühe fototeraapialambi ka Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku neonatoloogia osakond.

Vastsündinu soojendusmadratsid on TÜK naistekliiniku sünnitusosakonda äärmiselt vajalikud, kuna 25% osakonnas sündinud lastest vajavad lisasoojendust esimestel elutundidel ning aeg-ajalt ka esimeste elupäevade vältel. Nimelt on lisasoojendus vajalik kohe pärast sündi mahajahtumise vältimiseks või edasise termoregulatsiooni hoidmiseks. Enamasti saab vastsündinu olla ema või isa kõhul nahk naha kontaktis, mis tagab normaalse termoregulatsiooni. Juhul, kui laps on sündinud keisrilõike teel, ei ole aga alati võimalik tagada lapsevanemaga nahk naha kontakti ja siis vajab ta lisasoojendust. Samuti vajavad lisasoojendust madalamakaalulised vastsündinud, kes ei suuda ise oma kehatemperatuuri veel hästi hoida. Enamasti kasutatakse madratsit sünnitusosakonna lastetoas, kus viibivad keisrilõikelt veel saabumata või intensiivravis viibivate emade lapsed.

Vastsündinu fototeraapialambid on vajalikud lastekliiniku neonatoloogia osakonda ja naistekliiniku sünnitusosakonda vastsündinu kõrgenenud bilirubiini taseme raviks. Nimelt võib tervetel vastsündinutel erinevatel põhjustel tekkida kõrgenenud bilirubiini tase organismis, mida on võimalik ravida vaid fototeraapia lambi abil. Kui muidu on naistekliiniku sünnitusosakonna vastsündinud ravi tõttu üle viidud intensiivravi osakonda, siis soetatava fototeraapialambi saab kergesti paigaldada lapse voodi kõrvale või voodi külge, last intensiivravi osakonda üle viimata. Nii saab laps olla koos ema ja isaga ööpäevaringselt, mis on kiindumussuhte kujunemisel väga oluline. Lastekliiniku neonatoloogia osakond vajab fototeraapialampi, millega saaks last sülle võtta, et ema saaks lapse eest hoolitseda. Vajalik on uudse LED-tehnoloogiaga lamp, mis on tõhusam, millel ei ole lapsele ohtlikku lisakiirgust ning mistõttu ei teki ka ravi kõrvalnähte ja laps ei vaja vedelikravi. LED-valgus ei ärrita ka lapsevanemate ega personali silmi ning nii võimaldab seade paremat ning efektiivsemat ravi. Portatiivne, valguskaabliga fototeraapiaseade võimaldab teostada ravi pere juures palatis ning last saab selle ajal imetada ja süles hoida. Seega on uued vajalikud fototeraapiaseadmed ohutumad ning aitavad tagada vastsündinute pere- ja lapsesõbraliku ravi, vähendades lapse eraldamist perest.

Möödunud aastal toetas Selveri heategevuskampaania “Koos on kergem” Tartumaal TÜK Lastefondi kaudu TÜ Kliinikumi lastekliiniku arendus- ja taastusravi keskusele teraapialaua, liikumisraja ning kaldteega trepi soetamist, ülemöödunud aastal TÜ Kliinikumi naistekliinikule UH-aparaadi ja sünnituse simulatsiooninuku soetamist ning kolm aastat tagasi TÜ Kliinikumi lastekliinikule viie elektrilise rinnapumba ning vastsündinute soojendusmadratsite soetamist.