Nimetus: “Aita lapsel hingata!”

Eesmärk: Parandada laste ravitingimusi TÜK lastekliiniku kardiokirurgia osakonnas, soetades sinna uue hingamis-narkoosiaparaadi.


Tutvustus

Tartu Ülikooli Kliinikumi kardiokirurgia osakond on ainus Eestis, kus tehakse südameoperatsioone nii enneaegsetele vastsündinutele otse sünnitusmajast kui ka väikelastele. Hingamis-narkoosiaparaati kasutatakse südameoperatsioonide ajal.

Praegu kasutusel olev aparaat pärineb 1992. aastast. Tänapäeval ei vasta aparaat enam meditsiini arengutasemele – keerulised väikelaste südameoperatsioonid vajavad väga täpset aparatuuri. Aparaat ei võimalda täpselt määrata hingamisrežiime ja -mahte, kuid enneaegse puhul on iga milliliiter tulevase arengu ning elukvaliteedi suhtes määrava tähtsusega. Aparaat on ka poolavatud hingamiskontuuriga, narkoosigaasid väljuvad ruumi, saastavad operatsioonitoa õhku ja ohustavad personali tervist. Ning kolmandaks, hapnikku ja narkoosigaase kulub ligi kümme korda rohkem võrreldes uute ökonoomsete aparaatidega.

Seetõttu vajab kliinik uusi moodsaid hingamisaparaate, mis on väga tundlikud ning suudavad täpselt mõõta väikese patsiendi hingamismahtu ja säästa seeläbi vastsündinu kopse.

Aastas vajab hingamisel masina abi ligi 150 last.

Maksumus

Hingamisaparaadi hind on 700 000 krooni.

Toetajad

Kreekas hiilgavalt esinenud ja ralli staariks valitud Markko Märtin annetas tiitliga kaasnenud auhinnaraha, umbes 65 000 Eesti krooni, kampaania toetuseks.