Sandra liitus Lastefondiga vabatahtlikuna aastal 2009 tänu sõbrannale, kes ise siiski fondi ei jäänud. Initsiatiivikus ja aktiivsus tõstsid ta juba mitme aasta pärast tegevjuhi positsioonile, kuid nüüd, veel aasta hiljem, puhuvad Sandra elus uued tuuled ning ta soovib saadud kogemuste najal edasi liikuda. Kindlasti saab tema edasine tegevus olema seotud lastega. Enne viimast lehvitust küsisime Lastefondi juubeli tarvis Sandralt muljeid ja mõtteid Lastefondi tegevusest ja arengust ning mõjust tema isiklikule kasvule.  

Tulid Lastefondi sooviga lastega mängima. Kas oled reaalselt jõudnud seda teha?
Töötades lapsehoidjana ja õppides klassiõpetajaks oli mul tõesti kindel soov lastehaiglas lastega mängida, mida arvasin,  et fond oma vabatahtlikele tegevusena välja pakkub. Siiski on aeg läinud nii kiiresti, et haiglasse mängima ma oma kuue Lastefondis oldud aasta jooksul ei jõudnudki. Küll aga olen käinud asenduskodudes ja hoiukodudes lastega mängimas ning erinevatel vabatahtlike korraldatud üritustel nendega heameelega tegelenud.

Kuidas võtad kokku tegevjuhi ameti kogemused?
Tegevjuhiks asumise ettepanek tehti mulle 2014. aastal, kui meie tolleaegne tegevjuht Küllike Saar lapsehoolduspuhkusele oli siirdumas(, tegemist oli ajutise asendusega.)  Näinud Lastefondi elu kõrvalt vabatahtlikuna, tundus see põneva väljakutsena. Kui oleksin teadnud, mida see endast kätkeb ja kui suure vastutusega tegemist on, ei oleks ma ehk seda kohta vastu võtnudki. Aga vabatahtlike suur tugi ja nende pakutud kindel seljatagune aitasid alati.

Kas Lastefond on osa Su elustiilist?
Enamik mu sõpru on Lastefondiga seotud ja teavad, millega tegeleme. Tihti on raske leida põnevamaid jututeemasid. See on mitmekülgne organisatsioon ja pakkunud aastate jooksul palju väljakutseid. Kui töökohad on vahetunud, siis ülikoolis õppimise kõrvalt on Lastefond olnud stabiilne asi. Jään mingil moel seotuks ja abistama kindlasti ka edaspidi, sest Lastefond on saanud minu jaoks nii isiklikuks asjaks.

Milline on vabatahtlike panus Lastefondi, millega nad tegelevad?
Lastefond ilma vabatahtliketa sellisel kujul ei saakski olla. Ka nõukogu on vabatahtlikuna 15 aastat suunanud fondi tegevust. Meie uudiseid tõlgib vabatahtlik, kujundaja, meediapoole eest vastutaja,  blogi toimetaja, veebi haldaja on vabatahtlikud. Kõik meie üritused organiseerivad ja annetusi koguvad vabatahtlikud. Vabatahtlike poolt on täidetud kõik need rollid, mida asutustes katavad palgalised töötajad.  Vabatahtlike poolest on Lastefond kindlasti Eestis sarnastele organisatsioonidele eeskujuks. Oleme suutnud tekitada suure sõpruskonna. Laiemalt vaadates on ka koostööpartnerid vabatahtlikud ja aitavad meid ning seeläbi lapsi heast tahtest.

Millised on Lastefondi arengusuunad lähiaastatel?
Usun, et Lastefondi tegevus võiks minna natuke rohkem selgepiirilisemaks ja kitsamaks. Näiteks määratleda selgemini, millised ravitingimused on ja kuidas neid parandada. Teisalt peaks tegevus olema veel laiem, et jõuaksime rohkemate abivajajateni. Suureks eesmärgiks on leida rohkem püsiannetajaid ehk panna rõhku teavitustööle, et tegevus oleks jätkusuutlik ja inimesed teaksid heategevusorganisatsiooni rollist täita neid lünki, mida riik ei jõua.

Milline võiks olla olukord Lastefondi 30. juubeliks?
Rohkem vabatahtlikke võiks olla. Suurem koostöö laste aitamisel riigi ja kohaliku omavalitsuse  erinevate tasanditega. Mõmmik võiks olla laste jaoks muresid lahendav tegelane, kes on selleks ajaks loodetavasti leidnud koostööpunktid Lotte jt lastele head toovate tegelastega.

Millised on olnud eredaimad ja südantsoojendavamad hetked, meeldejäävamad lapsed?
Sagedasemad positiivsed hetked on Mõmmiku sees lapsi rõõmustamas ja nendega pildistamas. Peale seda on näolihased naeratamisest valusad, sest hoolimata sellest, et maski alt keegi minu nägu ei näe, poseerin ju automaatselt naeratusega.

Või kui tulen abisaajate juurest, läheb mul mitu päeva toibumiseks, et nad on saanud elult sellise väljakutse ja kui tugevaks see olukord on perekonnad teinud. Nende eriliste laste vanemad on kõige päikeselisemad ja vapramad inimesed, keda tean. Kaidot külastasin aegajalt, Cassandrat samuti,  hoiukodude ja asenduskodude lastega olen käinud tegelemas ja mängimas. Kõik need lapsed puudutavad hinge ning nende vanemad ning asendus- ja hoiukodude töötajad on minu jaoks olnud väga inspireerivad inimesed. Olgu mis on, kogu selles valdkonnas on nii palju südamlikkust. Tihti mõtlen nende perede ja laste olukorrale, aga minu tööks oli otsida lahendust olukorrale ja toetust ning pigem keskendusin positiivsele. Ja mul on hea meel, et olen saanud kanda abistaja rolli selles headusringis.

Sandra ja MõmmikKas oled näinud inspireerivaid paranemislugusid?
Kindlasti oli suurim edulugu Arturi oma, kes põdes Rasmusseni sündroomi ja käis Saksamaal ravil ning on nüüd, aasta peale operatsiooni tublisti taastunud. Mul on heameel, et saime Lastefondi annetajatega toetada tema ravireisi transpordikulude katmist. Kõik abi saavad lapsed on omamoodi edulugu, minul läks iga kord süda soojaks, kui peale mõne lapse loo meedias jagamist hakkas inimestelt laekuma kirju ja annetusi.

Kas laste abistamise soov on Sinu loomuses alati olnud?
Minu loomupära on lastega tegelemise soov ja tahe neid aidata.

Kuidas saab hakata püsiannetajaks?
Minu suur unistus on, et kõik inimesed toetaksid Lastefondi vähemalt 1 euroga kuus, see annaks kindlust ja stabiilsust aitamiseks. Püsikorralduse sõlmimisel ei pane inimene ise tähelegi nii väikese summa vähenemist (selle raha eest ei pruugi isegi kohvi saada), aga fondi jaoks on sellistest paljudest pisikestest annetustest kokku väga suur abi.

Senised kaasteelised edastavad omapoolsed tänusõnad:

Jaan Kelder, Lastefondi nõukogu esimees aastatel 2010-2015: Sandra on suure südamega, andekas ja tubli noor inimene, kes on andnud endast Lastefondi ja laste jaoks palju. Loodetavasti aitab see kogemus tal edaspidises elus paljusid asju lihtsamalt teha, kui see ehk ilma selle kogemuseta oleks võinud olla ning heategevus ei jää Sandra jaoks ka tulevikus võõraks. Täname Sandrat tema pühendumise eest ja soovime talle südamest edu!

Tartu vabatahtlike juht Liis Noring: Sandra tegevus Lastefondis on olnud hindamatu väärtusega. Ta on andnud vabatahtlikele tohutult inspiratsiooni ja motiveerinud neid veelgi suuremateks tegudeks, võtnud nii paljude abivajajate laste ja nende perede mured enda südameasjaks ning viinud oma eesmärgid sihile olles ise hingega asja juures.Tahame kogu vabatahtlikkonna poolt Sandrat tänada tema osavõtlikkuse ja siiruse eest ning selle eest, et ta on näidanud suurepärast eeskuju meile kõigile!

Sandra ütleb head aega tegevjuhi rubriigis

Vaata ka varasemat intervjuud Sandraga

 

Intervjueeris Eneken Laasme, toimetas Liina Pissarev