SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond toetas esimese tüübi diabeeti põdevat Chriselle’i ja tema perekonda glükoosisensori ostuga. Abivahend, mille maksumuseks on 623 eurot, soetati püsiannetajate toel.

Chriselle haigestus esimese tüübi diabeeti kolmeaastasena. Käesoleva aasta jaanuaris alustati ravi Lastefondi kampaania käigus soetatud insuliinipumbaga. Insuliinipump oli vahendiks insuliini doseerimiseks, kuid veresuhkru taset pidi siiski regulaarselt käsitsi mõõtma. Väikelastel on soovitatav mõõta glükoositaset umbes 15 korda päevas, seehulgas ka öösiti. Nii pidigi Chriselle’i ema öösel mitmeid kordi ärkama, et mõõta lapse veresuhkrut. Insuliinipumbaga integreeritud glükoosisensor teeb selle töö aga ise ära, mõõdab reaalajas veresuhkru taset ning annab märku järskudest muudatusest.

Glükoosisensor paigaldati Chriselle’ile 17. oktoobril ning ema sõnul on see muutnud veresuhkru jälgimise kordades lihtsamaks: “Olen väga tänulik, et selline võimalus avanes. Kuna laps käib ka lasteaias, siis annab sensor südamerahu mitte ainult meie perekonnale, vaid ka kindlama tunde õpetajatele.” Samuti võimaldab abivahend veresuhkru kõikumised salvestada ning teha sellest lähtuvalt vajalikke muudatusi ravi- ja toitumisplaanis.

Kuigi 2011. aasta väga edukas insuliinipumpade kampaania tõi kaasa riigipoolsete toetuste suurenemise ja abisaajate vanusepiiri tõstmise, on mitmete diabeeti põdevate laste jaoks vajalike abivahendite soetamine siiski märkimisväärselt suureks väljaminekuks ühele perekonnale. “Veresuhkru mõõtmine on väikelastel raskendatud ning vajab ülitihedat ja täpset jälgimist. Glükoosisensor on väga tänuväärne ning vajalik abivahend, paraku aga ka kallis. Mistõttu tuleb vahel teha ka spetsiifilisi toetusotsuseid, sest abivahendite soetamine käib paljudele perekondadele üle jõu,” kommenteeris abistamise vajalikkust Lastefondi tegevjuht Agnes Karlson.