Tartu Käopesa asenduskodu juures tegutsev raske ja sügava puudega laste hoiukodu avab mais ja juunis taas nädalaks ajaks uksed. Esimesele, 5. – 9. maini toimuvale hoiunädalale saab registreeruda kuni 28. aprillini.

Kui märtsis toimunud pilootprojekti raames said lapsed viibida hoiukodus ka ööpäevaringselt, siis maikuus pakutakse hoiuteenust nädala aja jooksul argipäeviti kell 8.00-20.00. SA Tartu Perekodu Käopesa juhataja Sirli Peterson loodab, et lapsevanemad usaldavad hoiukodu töötajaid oma laste eest hoolitsemisel ning soovivad esimestel kordadel rohkem kasutada just päevahoidu. „Võttes arvesse laste reaktsiooni, eeskätt sära nende silmis, kui nende vanemad neile hoiukodusse järgi tulid, oleme laste endi huvides otsustanud proovida teenuse pakkumist päevahoiuna, et lapsed saaksid ööseks ikkagi oma koju. Ka sügava puudega lapsed tajuvad võõrast keskkonda ja neil on harjumiseks vaja aega,“ selgitab ta.

Lastele pakutakse hoiukodus kord päevas füsio-, muusika- ja koerateraapiat ning arsti konsultatsioone. Samuti viivad lastega erinevaid tegevusi läbi nendega päeval tegutsevad kasvatajad. Lisaks hoiu- ja tugiteenustele pakutakse lapsevanematele rutiinist väljatulekuks tegevusi ka enda arendamiseks ja lõõgastumiseks. Lastefondi head koostööpartnerid ja sponsorid on välja pannud peredele teatri- ja restoranikülastusi, aga ka võimalust nautida puhkekeskuste teenuseid. Kõik tegevused on nende laste peredele võimaldatud tasuta. Soovi korral on vanematel võimalik osaleda ka kogemusnõustamisel.

Hoiukodusse registreerumiseks tuleb hiljemalt 28. aprillil kell 9.00 täita taotlusankeet, mille leiab SA Tartu Perekodu Käopesa kodulehelt. Samas on leitavad ka lastehoiu tavad. Kui taotlusi laekub rohkem kui 6, valitakse soovijate seast välja need lapsed, kes teenust kõige enam vajavad. Nimekiri saab kinnitatud hiljemalt 28. aprilliks.

Juunikuus on hoiukodu avatud 2. – 6. kuupäevani. Täpsustav info juuni hoiukodu nädala kohta avaldatakse maikuu keskpaigas. Juunikuisesse hoiukodusse registreerumise tähtaeg on 26. mai.

Eesti esimene raske ja sügava puudega lastele mõeldud hoiukodu avati SA TÜK Lastefondi eestvedamisel Tartus Käopesa asenduskodu juures 17. märtsil. Teine samalaadne hoiukodu on kavas avada juba selle aasta juunis Pärnus, järgmised aga kolmandas kvartalis Ida-Virumaal ning neljandas kvartalis Lõuna-Eestis.

Tegemist on Lastefondi 2014. aasta põhikampaania “Unistuste puhkus” projektiga, mille raames toetatakse sügava ja raske puudega lastele hoiukodudes hoiuteenuse ning tugiteenuste pakkumist kogu perele. Pikemalt saab kampaania kohta lugeda siit.

TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning sadu eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku rohkem kui pooleteise miljoni euroga.