Täna annavad Lastefond ja Selver Tartu Ülikooli Kliinikumi Silmakliinikule üle Eestis unikaalse silmaaparaadi elektrofüsioloogiliste mõõtmiste tegemiseks.

Nägemisvõime aluseks on silma võrkkestas olevate valgustundlike rakkude, kolvikeste ja kepikeste, võime salvestada valgust. Selle „nägemisime“ aluseks on keemiline reaktsioon valgustundlikus rakus mille käigus muundatakse valgusenergia neuroelektriliseks impulsiks.

Silmakliiniku juhataja Kuldar Kaljurand rääkis, et uue aparaadiga tehtavad elektrofüsioloogilised mõõtmised võimaldavad objektiivselt hinnata võrkkesta nägemisvõime aluseks olevat neuroelektrilist võimekust. See on vajalik näiteks «laisa silma» varaseks diagnoosimiseks.

Kuna seade on väga kallis, siis on Eesti senised võimalused piirdunud Tallinnas, Ida-Tallinna Keskhaigla Silmakliinikus oleva aparaadiga, mis on sõna otseses mõttes möödunud sajandist. Nüüd lõpuks saab mõõtmisi teha ka Tartus.

«Sellistel mõõtmistel saadud info on aluseks erinevatele haiguste diagnoosimisele, nende ravivõimalustele ja ka nägemisvõime väljaarenemise prognoosile,» ütles Kaljurand. «Roland Consult elektro-retinograaf on vahend oma võimaluste ja kvaliteedi poolest sellelaadse riistvara kõige teravamast tipust.»

Kallis aparaat soetati Silmakliiniku ja Lastefondi ühisel panustamisel, nii fond kui Kliinikum maksid mõlemad 29 750 eurot. Ka Roland Consult andis oma panuse, alandades tunduvalt masina hinda.

Fondile oli rahakogumisel suureks abiks Selveri kaupluste korraldatud kampaania «Koos on kergem». Selle abil õnnestus Selveril koguda silmaaparaadi ostmise toetuseks 13 730 eurot.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on laste ravitingimuste parandamiseks annetusi kogunud alates 2000. aastast ning seega üks vanimatest Lõuna-Eestis tegutsevatest heategevusfondidest. Kolmeteistkümne tegevusaasta jooksul on kogutud üle 1,5 miljoni euro annetusi ja toetatud hulganisti abivajajaid.