14. november on ülemaailmne diabeedipäev, mille raames korraldati möödunud esmaspäeval vereuhkru mõõtmine kõikides Eestimaa Selverites.

Huvi veresuhkru mõõtmise vastu oli üle ootuste suur ning kokku käis seda mõõtmas 4206 inimest, kelle vanus küündis 1 eluaastast 93ni. On hea tõdeda, et enamikel kontrollitutest oli veresuhkru väärtus normi piires. Suure huvi tõttu said mõnel pool Selverites otsa mõõtmiseks vajalikud nõelad ja testribad. Korraldajad vabandavad nende inimeste ees, kes enne kella seitset enam veresuhkrut mõõta ei saanud.

Kõigist kontrollitutest avastati 106 inimesel ehk 2,5 protsendil kõrgenenud paastusuhkur, mis võib viidata suhkruhaigusele. Need inimesed said kaasa soovituse pöörduda täiendavaks kontrolliks oma perearsti poole.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi tegevjuht Küllike Saar käis ise teavitustöö tegemisel abis Jõgeva Selveris ning ütles, et neil oli hulk huvilisi järjekorras juba enne, kui ametlik mõõtmine pihta hakkas. „Enne kella 16 ootas meid juba ligi 20 inimest, kes kõik soovisid veresuhkrut mõõta,“ rääkis Saar. „Tegemist oli palju ning kella 18.30 ajal ehk pool tundi enne ametlikku lõppu said meil vahendid otsa. Käisime vahepeal apteegist vajalikke tarvikuid juurdegi ostmas,“ meenutab Saar oma kogemust.

Sanofi Eesti diabeedivaldkonna juhi Ivi Sonni sõnul oli veresuhkru mõõtmise kampaania eesmärgiks teavitada inimesi, et diabeeti haigestumine võib kulgeda hiilivalt. „Juhusliku veresuhkru kontrolliga on võimalik seda rasket kroonilist haigust õigeaegselt avastada ja kohaldada õiget ravi,“ tõi Sonn välja veresuhkru kontrollimise vajaduse.

Veresuhkru mõõtmine toimus koostöös Lastefondi, Sanofi Eesti ning erinevate glükomeetreid tootvate firmadega. Veresuhkrut mõõtsid Eesti Arstiüliõpilate Seltsi liikmed ja seda kokku 34 Selveris üle Eesti. Lisaks abistasid teavitustööl Lastefondi vabatahtlikud.