SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi abil loodud kirjeldustõlge populaarsele animafilmile „Lotte ja kuukivi saladus“ esilinastus sel nädalavahetusel kinos Artis toimunud Euroopa Lastefilmide Festivali raames.

Festival tõi publiku ette valiku verivärskeid laste- ja perefilme ning toimusid meediateemalised loengud lapsevanematele. Üritust viisid läbi Tallinna Linnateatri näitlejad Külli Teetamm ja Andero Ermel. Näitlejate lapsed osalesid ka nägemispuudega eakaaslastele mõeldud kirjeldustõlkega filmi „Lotte ja kuukivi saladuse“ testimisel silmakatetega, et proovida, mida tunnevad pimedad lapsed kinos käies.

6aastane Rasmus arvas: „Ilma lisajututa oli multikat parem vaadata, aga ma sain aru küll, et jutt oli mõeldud teistele lastele, kes üldse ei näe, seega mind ei häirinud see üldse!“

9aastane Artur proovis samuti kirjeldustõlkega Lotte filmi silmakattega vaadata ja kirjeldas oma tundeid: „Sa oleksid nagu pimedas toas ja ei saa kunagi välja. Kui oled sündides juba pime, siis saab kindlasti hästi koos kirjeldava jutuga multikast aru, aga kui oled olnud nägija, siis tahad ikka piiluda, sest ilma nägemata on raske jälgida“. Lisaks täiendas väikevend, et tema küll ei tahaks olla nii, et ei saaks piiluda silmakatte alt, kui tahtmine tuleb.

Kirjedustõlkega filmid on küll mujal maailmas väga levinud, kuid Eestis pole vaegnägemisega inimestele filmide tegemisel eriti mõeldud. Kirjeldustõlge kirjeldab dialoogide vahele seda, mis on muidu tajutav vaid visuaalselt ning nägemispuudega inimesed kuulevad tõlget filmi vaadates.

TÜK Lastefondi eestvedamisel loodud kirjeldustõlkega Lotte animafilmis kirjeldatakse väga ilmekalt filmis toimuvaid sündmusi ning toob toreda meelelahutuse nii laste kui täiskasvanuteni. 13aastasele vaegnägijast Meriliisile Tallinna Heleni koolist meeldis kirjeldustõlkega animafilm väga ja ta arvas, et kõik filmid võiksid olla sellised, sest siis oleks ka temal parem neist osa saada.

Seanss toimus tänu Kino Artise initsiatiivile, koostöös Eesti Joonisfilmi ja MTÜ Kakoraga.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond jätkab kirjeldustõlgete toetamist ka edaspidi ning headel annetajatel on selleks mitmeid võimalusi:

  • Külastades kino Artist, jättes oma panuse seal asuvasse annetuskasti.
  • Tehes sihtotstarbelise ülekande Lastefondi annetuskontodele selgitusega ”Nägemispuudega lapsed” 221015828742 (Swedbank), 10220014910011 (SEB), 334408530000 (Sampo), 17000285384 (Nordea).
  • Ostes kunstnik Meru disainitud kõrvarõngaid ja kleebiseid (Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi Mõmmik koos PÖFFi Hundiga), mis on müügil kinos Sõprus või tellides need fondi kodulehe kaudu www.lastefond.ee.
  • Hakates fondi püsiannetajaks kodulehe kaudu www.lastefond.ee/annetajale/pusiannetus/.