Juba teist aastat järjest korraldasid heategevusfond SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ja ravimifirma Sanofi 14. novembril maailma diabeedipäeva ja fondi sünnipäeva raames tasuta veresuhkru mõõtmise 34 Eestimaa Selveris.

Huvi kampaania vastu oli suur ning kokku käis sel aastal veresuhkrut mõõtmas 3966 inimest vanuses 1 kuni 90 eluaastat, sealhulgas ka 144 last. Mitmetes Selverites lookles pikk huviliste järjekord juba enne ürituse ametlikku algust. “Eelmise aasta kogemusele toetudes oskasime suure huviga arvestada ning mõõtmisvahendeid jagus kõikidele soovijatele. Mul on väga hea meel, et Lastefond sai oma kaheteistkümnendat sünnipäeva tähistada just diabeedi ennetustööle keskendudes ning et suuremal osal kontrollitutest jäi veresuhkur normi piiridesse,” kommenteeris Lastefondi tegevjuht Agnes Karlson, kes ise osales üritusel Tartu Anne Selveris, kus tähistati ka fondi sünnipäeva. Selle raames oli võimalik koos maskoti Mõmmikuga pilti teha ning tutvuda sünnipäevakingiks saadud auto Honda Jazziga, mille puhtuse eest hoolitseb Jazz Pesulad ning vajaliku kütusega toetab Alexela.

Kõrgenenud veresuhkur kaks tundi peale sööki avastati 95-l inimesel ehk 2,4%-l kontrollitutest. See võib viidata suhkruhaigusele ning need inimesed said kaasa soovituse pöörduda täiendavateks uuringuteks perearsti poole. Eestis on arvestuslikult 70 000 inimest, kellel arvatakse olevat kõrgenenud veresuhkur. Neist pooltel juhtudel aga on haigus diagnoosimata.

Ürituse eesmärgiks oli pöörata tähelepanu diabeedile kui raskele kroonilisele haigusele, mis võib sageli kulgeda esialgu hiilivalt ning sümptomiteta, ning panna inimesed rohkem mõtlema oma tervisele. Ürituse tulemused näitavad, et tervisele pööravad rohkem tähelepanu naised, kes moodustasid 67% veresuhkrut mõõtma tulnud inimestest. Samuti saab olulisena välja tuua, et diabeedirisk tõuseb märgatavalt peale viiekümnendat eluaastat. Kui eelnevatel vanusegruppidel oli kõrgenenud veresuhkruga inimeste osakaal ühe ja kahe protsendi vahel, siis alates viiekümnendast eluaastast tõusis see nelja protsendini.

Veresuhkru mõõtmine toimus koostöös Eesti Arstiüliõpilaste Seltsi, Selveri, Eesti Diabeediliidu, Eesti Laste Diabeediühingu ja glükomeetreid turustavate firmadega.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on laste ravitingimuste parandamiseks annetusi kogunud alates 2000. aastast ning seega üks vanimatest Lõuna-Eestis tegutsevatest heategevusfondidest. Lastefondi missioon on äratada kaaskodanikes hoolivust ja tähelepanu kõige õrnemate ja nõrgemate suhtes.