12-aastane Kristjan on paljude terviseprobleemidega poiss, kellele on arstid haigusest tulenevalt soovitanud ratsutamisteraapiat. Selle järjepidev võimaldamine käib perele aga üle jõu.

Kristjan on raske puudega laps, kellel on diagnoositud allergiline astma, epilepsia ning segatüüpi spetsiifilised arenguhäired. Poisi toimetulek igapäevaelus ja koolis on raskendatud, mistõttu vajab ta kompleksset taastusravi ja toetust, milleks sobib arstide hinnangul hästi ratsutamisteraapia.

Lapse ema sõnul avaldub Kristjani psüühikahäire väga erineval moel ning kõige raskem on poisil koolis keskenduda ja tunnist osa võtta, kuna ta ei allu korrale, ärritub kergesti ja ei suuda oma emotsioone kontrollida.

Ratsutamisteraapia oleks vajalik Kristjani üldfüüsilise võimekuse suurendamiseks, lihaskonna tugevdamiseks ja tasakaalu arendamiseks. Lisaks aitaks hipoteraapia poisil teistega arvestama ja viha taltsutama õppida, arendaks enesekontrollimist ja parandaks ka rühti, et laps tunneks end enesekindlamalt.

SA TÜK Lastefond toetab annetajate abiga Kristjani ratsutamisteraapiat aasta vältel kokku kuni 1070 euroga. Tartu Linnavalitsus toetab poisi teraapiat omalt poolt lisaks 130 euroga.

Lastefondi toetusjuht Eveli Ilves ütles, et tal on väga hea meel, et Lastefondini on jõudnud üha rohkem peresid, kus on lapsele soovitatud raviarsti poolt ratsutamisteraapiat. Küll tõi ta aga välja, et kuna ratsutamisteraapia on üsna kallis, siis jääb selle rahastus sageli nappide majanduslike võimaluste taha, millest on väga kahju. “Hipoteraapia on niivõrd mitmekülgse toimega ja on väga positiivsete tulemustega,” nentis Ilves ja lisas, et pered, kus lapsel on olnud võimalus käia isegi vaid mõnda aega ratsutamisteraapias, annavad tagasisidet, kuidas laps on järsku arenema hakanud ja uued oskusedki tulnud. “Julgustan kõiki peresid, kus laps vajab haigusest tulenevalt ratsutamisteraapiat, meiega ühendust võtma.”

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku ligikaudu kolme miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressil https://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.