Alates 2007. aastast on SA TÜ Kliinikumi Lastefond aidanud 20 ihtüoosihaiget last, tasudes nende nahahooldusvahendite eest. Seitsme aasta jooksul on ihtüoosi põdevaid lapsi ja nende peresid toetatud kokku veidi üle 30 000 euroga.

Selle heade inimeste poolt annetatud summa eest on aidatud lastel katta kulusid erinevatele kreemidele-salvidele ja teistele nahahooldusvahenditele, mida nende haigusest kahjustunud nahk vajab suurtes kogustes ning mida Eesti Haigekassa ravikuluna hetkel veel ei kata. Igaühte neist on vajadusel toetatud kuni 64 euroga igas kuus.

Ihtüoosihaigete laste toetamist alustas fond 2007. aastal kampaaniaga “Keegi pole seda väärt” ja teeb veel kuni 2014. aasta lõpuni. Tänavu on Lastefondi toetusesaajate nimekirjas veel 14 last. 2015. aastal võtab ihtüoosihaigete nahahoolduseks vajalike baaskreemide kompenseerimise enda kanda Sotsiaalministeerium.

Lastefondi tegevjuht peab ministeeriumi otsust oluliseks töövõiduks. „Mul on hea meel, et riigivalitsejad on lõpuks jõudnud arusaamiseni, et ihtüoosihaigetele lastele on kreemid, vanniõlid ja muud nahahooldusvahendid ravimite eest. Lastefond toetab neid lapsi kuni 2014. aasta lõpuni ja siis saab see juba riigi kohustuseks,“ ütleb ta.

Ihtüoos on pärilik ja eluaegne nahahaigus, mida nimetatakse ka kalasoomustõveks. Haiguse korral on naha sarvkihi rakkude uuenemine kiirenenud või on aeglustunud nende irdumine.
Kahjustunud nahka ei ole võimalik terveks ravida, kuid regulaarse ja korraliku nahahoolduse ja ravimite tarvitamisega on võimalik naha seisukorda oluliselt parandada. Haiguse kontrolli all hoidmiseks on vajalikud sagedased dušši all käimised ja naha määrimine vastavate salvidega.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on laste ravitingimuste parandamiseks annetusi kogunud alates 2000. aastast ning seega üks vanimatest Lõuna-Eestis tegutsevatest heategevusfondidest. Kolmeteistkümne tegevusaasta jooksul on kogutud üle 1 miljoni euro annetusi ja toetatud hulganisti abivajajaid.