Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond koostöös Procter & Gamble’iga kogub annetusi suhkruhaigetele lastele insuliinipumpade ostmiseks.

Insuliinipumpade kampaania on Lastefondi uus annetuskampaania, mille abil kogutakse raha suhkruhaigete laste jaoks vajalike insuliinipumpade ostmiseks. Esimesed Lastefondi annetustega ostetud pumbad jõuavad 11-aastase Alexi ja 13-aastase Birgita Evani juba jaanuaris.

Lastefondi insuliinipumpade kampaania algab 3. jaanuaril nii televisioonis, raadios, välimeedias, printmeedias kui internetis. Kampaania teemaks on vajalike aparaatide hankimine lastele alates neljandast eluaastast, kuna alla 4-aastaste puhul toetab riik insuliinipumba ostu 90% ulatuses. Hiljem tuleb igal perel aga ise endale soetada 1200-2500 eurot (20-40 000 krooni) maksev pump.

Insuliinipumpade hankimist toetab Procter & Gamble kampaaniaga „Kingi lastele rõõmu“. Ostes 3. jaanuarist kuni 31. märtsini vähemalt ühe toote 14 kaubamärgist: Pampers, Always, Ariel, Fairy, Gillette, Wella, Head&Shoulders, Naturella, Tide, Bonux, Lenor, Blend-a-med, Londa, Pantene, toetad suhkruhaigeid lapsi.

Insuliinipumpade kampaanias astub ühe lapsena üles esimesena pumba saav Birgita Eva, kes praegu süstib end kuus korda päevas, kuid insuliinipumbaga tuleks teha vaid üks nõelatorge iga kolme päeva tagant. Tüdrukul avastati suhkruhaigus pea kaks aastat tagasi, kui ta läks arsti juurde hoopis teisel põhjusel. Eelnevaid diabeedi sümptomeid neiul polnud.

Paljude hobidega Birgita Eva ootab insuliinipumpa pikisilmi, kuna siis ei pea ta ennast enam mitmeid kordi päevas torkima ning kodust eemal olles ei tuleks pidevalt otsida insuliini süstimiseks kohta.

Lastehaigla endokrinoloogi Kaire Heilmani sõnul on teaduslikud uuringud näidanud, et insuliinpumpravi võimaldab parandada haiguse metaboolset kontrolli – see tähendab, et on vähem liiga kõrgeid ja madalaid veresuhkruid. Lisaks lihtsustab insuliinipump ka sotsiaalset elu ehk laps ei pea kindlatel kellaaegadel ja kindlates kogustes sööma ning otsima ruumi, kus insuliini süstida.

Insuliinipump on vajalik, kuna võimaldab annustada täpset kogust ning säästab last igapäevasest nõelaga süstimisest. Käesoleval hetkel on Eestis üle 700 lapse, kes põevad diabeeti. Neist 15% on insuliinipumbad, kuid kasutusprotsent võiks olla oluliselt suurem.

Praeguseks on Lastefond eraldanud insuliinipumpade ostmiseks pea 32 000 eurot (500 000 krooni), kuid millest jätkub vaid olenevalt pumbast umbes 20 seadme ostuks. Insuliinipumpade annetuskampaania eesmärgiks on, et kõigil abivajavatel lastel oleks võimalik tarvilik pump saada.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on laste ravitingimuste parandamiseks annetusi kogunud alates 2000. aastast ning seega üks vanimatest Lõuna-Eestis tegutsevatest heategevusfondidest. Lastefondi missioon on äratada kaaskodanikes hoolivust ja tähelepanu kõige õrnemate ja nõrgemate suhtes.