Kuni 10. märtsini saab registreeruda Tartus Käopesa asenduskodu juures avatavasse sügava ja raske puudega lastele mõeldud hoiukodusse, mille pilootprojekt viiakse läbi 17.-21. märtsini.

Tegemist on SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi 2014. aasta põhikampaania projektiga, mille raames toetatakse sügava ja raske puudega lastele hoiukodudes hoiuteenuse ning tugiteenuste pakkumist kogu perele. Esimene Eestis ainulaadne hoiukodu avatakse SA Tartu Perekodus Käopesa tänavu kevadisel koolivaheajal ning seal jagub kohti 6-le lapsele.

Lastefondi tegevjuht Küllike Saare sõnul ei ole hoiukodu näol tegemist rehabilitatsiooniasutusega, pigem loodetakse sellest kujundada laste jaoks sama meeldiv ja hubane koht nagu oma kodu, kus ajutiselt hoolitsevad laste eest ema-isa asemel vastava väljaõppe saanud hoidjad ning tugiteenuste spetsialistid. „Soovime luua koha, kuhu vanemad saavad südamerahuga tuua oma kõrgendatud hooldusvajadusega lapsed, teades, et nende eest hoolitsetakse hoiukodus sama hästi kui kodustes tingimustes. Kui kõik õnnestub, tahame teenust laiendada aastaringseks ja edaspidi sarnaseid hoiukodusid avada ka teistes suuremates linnades,“ selgitas ta.

Hoiukodusse registreerumiseks tuleb hiljemalt 10. märtsil kell 9.00 täita taotlusankeet, mille leiab SA Tartu Perekodu Käopesa kodulehelt. Samas on leitavad ka lastehoiu tavad. Kui taotlusi laekub rohkem kui 6, valitakse soovijate seast välja need lapsed, kes teenust kõige enam vajavad (näiteks ei kasuta 2014. aastal riiklikku lapsehoiuteenust mujal). „Loodetavasti leiavad tee meieni just sellised perekonnad, sest tegelikult on ju kõige suurem soov tuua kodudest välja vanemad, kes on seal väga pikalt olnud,“ räägib Küllike Saar. Nimekiri saab kinnitatud hiljemalt 10. märtsiks.

Hoiukodude loomise kampaania on jätkukampaania Lastefondi 2013. aasta põhikampaaniale, mille raames koguti annetusi sügava ja raske puudega lastele hoiuteenuse pakkumiseks kodudes. Kampaania eesmärgiks 2014. aasta jooksul on pakkuda hoiu- ja tugiteenuseid kuni 100-le erinevale lapsele ja nende pereliikmetele Tartu Perekodus Käopesa. Lastefond toetab kogutud annetuste abil hoiu- ja tugiteenuste maksmist ühele lapsele kuni 30 päeva aastas. Pikemalt kampaaniast.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on laste ravitingimuste parandamiseks annetusi kogunud alates 2000. aastast ning seega üks vanimatest Lõuna-Eestis tegutsevatest heategevusfondidest. Kolmeteistkümne tegevusaasta jooksul on kogutud üle 1,5 miljoni euro annetusi ja toetatud hulganisti abivajajaid.