unspecified7Novembrikuu alguses tulid Tallinnasse kokku nobedate näppude ja suurte südametega Eesti naised, kes kahel päeval kõik koos heategevuslikul eesmärgil heegelnõelad kätte võtsid ning meisterdasid valmis 20 imearmsat ja omanäolist Mõmmikut, keda saab endale soetada Lastefondi kodulehelt e-poest. Kogu heegeldatud Mõmmikute müügist saadud tulu läheb raskelt haigete laste ravitingimuste parandamiseks.

unspecified109Tegemist ei olnud üldsegi esmakordse aktsiooniga. Idee sündis 2015. aasta suvel Lastefondi toonase juhi Sandra Liivi ja lilleliisi nimelise ettevõtmise mootori Mari-Liis Lille koostöö tulemusel: „Sandra soovil andsin esmalt Mõmmikule vormi just heegeldatud karu näol, kuna käsitsi tehtud mänguasjal on teistsugune hingus. Teades, et Eestis on palju kirglikke mänguasja heegeldajaid ja käsitöö inimesed on alati heategevuseks avatud, siis sealt hakkaski hargnema idee ühendada heegeldajate oskused Lastefondi vajadustega”. Esimest korda koguneti ühisheegeldamiseks sama aasta novembris ning kuna välja kukkus väga tore üritus ja valminud Mõmmikud olid tõeliselt armsad ja neil kõigil oli oma hing ning nägu, siis otsustati ettevõtmist korrata.

Selleaastasele Tallinnas toimunud üritusele olid heegeldajad kokku tulnud lisaks lähiümbrusele ka Viljandist, Tartust ning Võrust ja kohad üritusele läksid kui soojad saiad. Kuigi ebaõnnestumine (nt et Mõmmiku asemel tuleb jänes või kaelkirjak) on praktiliselt võimatu, sest lilleliisi ette antud mustrid ja juhised on väga täpsed, selged ja arusaadavad ning üritusel on ta ka kohapeal juhendamas, siis on eelnev kogemus heegeldamises siiski soovitatav. Enamasti on mänguasjaheegeldajad unspecified62noored emad, sekka ka mõned vanaemad. On neid, kes heegeldavad vaid oma laste tarbeks, aga ka neid, kes oma töid laatadel või veebis müügiks pakuvad. Ühe Mõmmiku meisterdamine võtab keskmiselt aega 8-12 tundi. Ürituse Lastefondi poolse korraldaja Kaiu Kostabi sõnul jõudsid kõige osavamad heegeldajad karu valmis ürituse raames ehk 8 tunniga, aga teistel tuli ka kodus natuke pusida.

Lihtunspecified116sustatult võib väita, et 20 Mõmmiku tegemiseks kulus umbes 200 tundi, 60 tokki lõnga, 20 vilgast kätepaari, 20 heegelnõela number 3,5 ning suur hunnik kannatlikkust ning headust. Heategevuslikud mõmmid valmisid amigurumi tehnikas, mis pärineb Jaapanist. Mõmmiku disaineri Mari-Liis Lille sõnul on amigurumi stiili eripäraks see, et heegeldatakse spiraalselt, ringe ühendamata ja tööd ümber pööramata. Tulemuseks on kenad ümarad vormid ja ühtlane heegelpind. Detailid (pea, keha, jäsemed jm) heegeldatakse eraldi ning õmmeldakse seejärel kokku. Mõmmik koosneb näiteks kümnest detailist, mille kokku õmblemine oli vabatahtlik Kaiu jaoks just kõige toredam osa kogu protsessist.

Ürituse, unspecified39mis meenutas ühte armsat heegeldamisklubi, meeleolu võttis Mari-Liis kokku nii: „Nagu eestlastele omane, siis enamasti ollakse üsna vaoshoitud ja nokitsetakse omaette. Aga võib-olla on see vaikset ja süvenenud tegevust armastavale käsitöölisele üldisemalt omane. Ürituse teisel päeval palusime tuua ka oma muid töid teistele osalejatele näitamiseks, millest kujunes omamoodi väike ja vahva amigurumi näitus. Üldiselt ürituse teine päev möödubki hoogsamalt ja emotsionaalsemalt, kuna siis hakkavad karud järgemööda valmima ning toimub ka pildistamine.” Küsimusele miks osaleda ühisheegeldamisel ka järgmisel korral, vastab Kaiu: „Sest käsitöö tegemine on tore ja seltskonnas tekib mõnus sünergia. Vahva on see, et kõik Mõmmikud on erilised ja omamoodi.”