Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit (EVLVL) peab Jõgevamaal Voore puhkekeskuses 14.–17. augustini suvelaagrit vähihaigetele lastele ja nende peredele, mille korraldamise tasusid aitab 3000 euroga katta ka SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond.

Suvelaagri korraldamise eesmärk on pakkuda onkoloogilisi haigusi põdevatele ja läbipõdenud lastele vaheldust ja võimalust viibida muretult eemal igapäevasest keskkonnast ning pakkuda emotsionaalset tuge tegevusteraapia ja tuju tõstvate ürituste abil. Samuti on oluline aspekt võimaldada vähihaigete laste vanematele üksteisemõistmist ja ärakuulamist.

Sündmuse peakorraldaja Laine Üti sõnul on laager koht, kuhu lapsevanemad ja lapsed väga tulla soovivad. „Lastel puudub laagris osalemiseks valehäbi, sest kõik teised lapsed on läbi käinud sama raja – kaotanud oma juuksed, pidanud läbi tegema ränki katsumusi ja elanud hirmus,“ räägib ta. Lapsevanematele on see tema sõnul aga koht, kus nad saavad rääkida ja kust neid saadakse aru: „Päriselt saab murest ja läbielamistest aru vaid inimene, kes on samasuguse kogemusega.“

Lisaks kogemuste jagamisele ja toe pakkumisele on osalejatel võimalik saada ka täiendavaid teadmisi koolituste ja õpitubade kaudu, kus oma ala spetsialistid jagavad teadmisi ja annavad nõu vähihaigete laste ja perega toimetulemiseks.

Suvelaagrid on onkoloogilisi haigusi põdevate laste ja nende perede seas aasta-aastalt populaarsemaks läinud. Kui esimesel korraldusaastal jäi suvelaagris osalenute arv 60 piirile, siis järgnevatel aastatel oli osalejate arv juba üle saja ning möödunud aastal 140. Käesoleval aastal on korraldajad plaaninud osalejate arvu suurenemist kuni 150 osalejani, kuna eelkõige on rohkem rõhku pandud venekeelsete perede kaasamisele nii EVLVL tegemistes kui ka suvelaagris. Paraku pidi peakorraldaja nentima, et kahjuks on nende sekka tulnud ka mitmeid uusi peresid, kelle laps on saanud onkoloogilise diagnoosi.

Seni on laagrile väga positiivset tagasiside andnud nii Tallinna Lastehaigla onkoloogiaosakond kui ka Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia- ja luuüdi transplantatsiooni osakonna lasteonkoloogid ja -hematoloogid, kes näevad, kui oluline ja oodatud laager vähihaigetele lastele igal suvel on. „Arstide hinnangul aitab laste positiivne emotsioon märkimisväärselt kaasa heale ravitulemusele,“ tõi Ütt välja.