Laupäeval, 21. märtsil korraldas Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ihtüoosihaigetele lastele ja nende vanematele esmakordselt perepäeva, mille eesmärk oli kokku tuua ihtüoosi põdevad lapsed ning organiseerida neile üks meeldejääv sündmus.

Lastefondi arendusjuht ja perepäeva peakorraldaja Eveli Ilves räägib, et ihtüoosihaigetele lastele ning nende peredele korraldati perepäev mitmel eesmärgil. „Meie soov oli ihtüoosi põdevad lapsed kokku
tuua, et nad näeksid, et on ka teisi nendega sarnaseid. Pered elavad Eestimaa erinevates paikades ja omavahel kokku ei puutu. Samuti soovisime, et lapsevanemad omavahel kohtuksid ning ehk tekib ka nende vahel kontakte, sest tegelikult mõistavadki seda haigust kõige paremini need, kes ise sellega väga lähedalt kokku puutuvad.”

Eveli Ilves ütleb, et samuti soovisid heategevusfondi töötajad väga kohtuda lastega, keda nad toetavad. „Lastefond toetab ihtüoosihaigeid lapsi 64 euroga ühes kuus. Heategevusfond aitab lastel katta kulusid erinevatele kreemidele, salvidele ja teistele nahahooldusvahenditele, mida nende nahk vajab suurtes kogustes.”

Mitmekülgsed tegevused
Perepäev algas Tartu Loodusmajas, kus lapsevanematele rääkis doktor Terje Kukk ihtüoosi erinevatest vormidest, parasjagu käsilolevatest uuringutest ja ravikreemidest. „Mul on väga hea meel, et lapsevanemate vahel tekkis arutelusid ja kogemuste jagamist,” räägib Eveli Ilves.

Samal ajal pakuti ka lastele mitmesuguseid põnevaid tegevusi. „OÜ Feraliast oli perepäeval abis Inger Agur, kes on samuti Lastefondi vabatahtlik. Tema tegeles terve päeva ihtüoosihaigete lastega. Lapsed said joonistada, mängida ja omavahel tutvuda. Ingerit aitas omakorda Lastefondi huviline Merilin Lepson.”

Lastel aitas aega sisustada ka MTÜ Robootika. Suurematel lastel oli võimalus väga vahvaid legoroboteid konstrueerida ja omavahel teha hiljem ka väike võistlus. Väiksemad lapsed said legoklotsidest ehitada.

Teadusteater tule ja tossuga
Lastefondi arendusjuhi sõnul pakkus ihtüoosihaigetele lastele meelelahutust samuti Kolme Põrsakese teadusteater, kus lastel oli võimalik põnevaid katseid vaadata ja nendes ka ise kaasa lüüa. „Oli tossu ja tuld ning harjutati isegi tooretel munadel käimist. Kõigil oli põnev!,” tutvustab teadusteatrit Eveli Ilves.

Perepäev nr 2

Kolme Põrsakese teadusteater pakkus lastele meelelahutust

Tartu Loodusmajas lõpetati tegevused maitsva lõunasöögiga, mille valmistas kohvik Spargel. Lõunasöögi järel oli lastel ja nende vanematel võimalus tutvuda lähemalt Tartu Loodusmajaga. Lapsed said vaadata küülikuid, hiiri, hiigelsuuri prussakalaadseid putukaid ja teisi huvitavaid loomi.

Lastefondi arendusjuhi sõnul suundusid lapsed koos vanematega edasi Teaduskeskusesse AHHAA, kus oli kõigil võimalus ise ringi vaadata ja uudistada dinosauruste näitust. „Päev lõpetati Werneri
imemaitsva koogiga. Laste ja vanemate rõõmsaid nägusid vaadates oli mul väga soe ja hea tunne südames – üritus õnnestus!,” rõõmustab Eveli Ilves.

Kolme Põrsakese teadusteatrist ei puudunud katsed tulega

Kolme Põrsakese teadusteatrist ei puudunud katsed tulega

Lahked koostööpartnerid
ja toetajad
Perepäeva raames tegi Lastefond koostööd mitmete ettevõtetega, kellest paljud aitasid heategevusfondi täiesti tasuta. „Tartu Loodusmaja
võimaldas Lastefondil soodsama hinnaga perepäev läbi viia. OÜ
Feraliast tegeles Inger Agur terve päeva lastega, sest oli tegevuste juht ja tegi seda kõike täiesti tasuta. MTÜ Robootika ja OÜ Kolm Põrsakest olid samuti ettevõtted, kes olid kohe nõus tulema tasuta ihtüoosihaigeid lapsi rõõmustama,” tutvustab perepäeva peakorraldaja Lastefondi lahkeid toetajaid.

Kohvik Spargel valmistas ligi 35-le inimesele rikkaliku ja väga maitsva lõunasöögi täiesti tasuta. Teaduskeskus AHHAA lubas tasuta perepäeva seltskonna oma maja uudistama. Kohvik Werner kinkis Lastefondile seoses ihtüoosihaigete laste perepäevaga maitsva koogi päeva lõpetamiseks.

Perepäev nr 3

Kohvik Werner kinkis Lastefondile imemaitsva koogi

Eveli Ilves lisab, et vahva korraldusmeeskonna moodustasid lisaks temale Lastefondi vabatahtlikud Maria Mandri, Liis Noring, Inger Agur, Merilin Lepson ning fondi tegevjuht Sandra Liiv. „Olen väga-väga tänulik neile kõigile. See oli meeskonnatöö tulemus, et see päev nii hästi õnnestus. Lastefondil on vägevad vabatahtlikud.”

Rohkem sallivust!
Lastefondi arendusjuhi sõnul oli temal väga hea meel kohtuda ihtüoosihaigete laste ja nende vanematega. „Lõpuks sain panna kokku nimed ja konkreetsed inimesed, kes meil on ihtüoosi põdevate laste nimekirjas. Kõiki neid peresid nähes ja kuuldes, kuidas meie ühiskond on ikka veel üsna sallimatu eriliste inimeste suhtes, mõistsin, kui vajalik on ihtüoosihaigete laste ning nende perede kohtumine. Soovin inimestele meie ümber rohkem sallivust ja mõistmist!”

Perepäev nr 5

Lapsed said perepäeval joonistada, mängida ja omavahel tutvuda

Lapsevanemate muljed perepäevast

Marina (9-aastase Laura
ema): Täname väga nii meeldiva ürituse eest! Laurale meeldis väga perepäev, eriti trikid keemiaga ja dinosaurused. Võiks veel teha sarnaseid üritusi!

Merle (2-aastase Erichi
ema): Perepäev oli minu arvates väga hästi korraldatud. Sain väga palju informatsiooni. Kui ma varem ei teadnud ihtüoosi kohta väga palju,
siis nüüd tean. Minu lastele meeldis sündmus väga. Kõige enam meeldisid neile loomulikult robotid.

Loo autor: Kaidi Koort