SA TÜ Kliinikumi Lastefond aitab koos kohaliku omavalitsusega tasuda süsteemset sidekoehaigust – luupust – põdeva 14-aastase Vendo Mihkli 6-kuulise ravikuuri kulud.

Poissi vaevab juveniilne süsteemne erütematoosluupus ehk noorte liigesepõletik, mis toob kaasa kroonilised autoimmuunse tekkega põletikud mitmetes organites. Haigusest tulenevalt hakkavad immunsüsteemi teatud rakud töötama organismi enda vastu ja ründavad oma kudesid. Luupuse korral kahjustuvad lapseeas sageli nahk, liigesed, närvisüsteem ja peaaegu kõikidel haiguse põdejatel kujuneb neerukahjustus.

Et haiguse progresseerumist pidurdada, tuleb Vendo Mihklil võtta spetsiaalset ravimit CellCept, mida haigekassa hetkel veel aga ei kompenseeri. Lapse raviarsti, TÜ Kliinikumi lastereumatoloogi dr Chris Pruunsilla sõnul on poiss tänaseks tarvitanud ravimit veidi üle kolme aasta ning see on aidanud tema haigust kontrolli all hoida.

„Kuna lapseea luupuse puhul on neerukahjustuse kujunemine enamasti paratamatu, võtsime 2014. aastal ka Vendo Mihkli neerukoest proovi, et olukorda hinnata. Tulemused näitasid, et tegemist oli suhteliselt tagasihoidliku neerukahjustusega, mis on suure tõenäosusega tingitud ravimi efektiivsusest,“ räägib dr Pruunsild.

Ta lisab, et neerukahjustuse süvenemise ärahoidmiseks on väga oluline ravimi manustamist jätkata. „Möödunud aasta septembris tõhustasime lapse raviskeemi lisades sinna ka ühe bioloogilise ravimi. Sealjuures on CellCepti jätkumine kombinatsioonravis väga oluline, sest mõlemal ravimil on oma toime erinevatele haigusprotsessi lülidele.“

Ravim CellCept on aga kallis: 6-kuuline ravimikuur maksab 330 eurot. Lastefond on Vendo Mihklit selle soetamisel aidanud juba 2012. aastast ning loodab seda teha seni, kuni haigekassa ravimit hüvitama hakkab. Järgmise kuue kuu vältel kompenseerib fond lapse ravimikulud kokku 170 euro ulatuses, lisaks toetab peret kohalik omavalitsus hüvitades ravimikulusid 160 euroga.