SA TÜ Kliinikumi Lastefond toetab oma annetajate abiga sonditoidu ostmist neelamishäirega 1-aastasele poisile, kes pole võimeline suukaudselt toituma.

Pisipoisil avastati kohe pärast tema sündi keeruline haigus, mis väljendub kaasasündinud kõrvalkilpnäärmete ning harknäärme ehk tüümuse puudumises. Sündroomiga kaasnevad raske immuunpuudulikkus ning neelamishäirest ja toidu tagasiheitest tulenevad söömisprobleemid.

Lapse suukaudne toitmine ei ole seetõttu võimalik ning teda söödetakse sondiga. Kuivõrd soolde toitmise korral on lubatud kasutada ainult kindlat tüüpi toidusegusid ning lapsel on diagnoositud lehmapiimavalgu talumatus, mistõttu ei sobi talle tavalised piimal põhinevad toidusegud, vajab ta spetsiaalset meditsiinilisel eesmärgil kasutatavat ja vanusele sobivat ravitoitu NeocateAdvance.

Üks 400-grammine pakk antud toidusegu maksab ca 50 eurot ning pisipoiss vajab seda ühes kuus ca 12 pakki, mis on väga suur väljaminek pere jaoks, kes lapse haigusest tingituna peab kandma veel pajusid teisigi suuri lisakulusid nagu ravimid, sonditoitmise süsteemid ja abivahendid, füsioteraapia, raviga seotud transport jne. Ka Haigekassa ei ole otsustanud erandkorras toidusegu soetamist kompenseerida põhjusel, et see ei ravi ega kergenda lapsel esinevat haigust, vaid on vajalik toitainete manustamiseks.
Pere pöördus abi saamiseks Lastefondi poole, kes aitab esialgu kolme kuu vältel lapsele toidusegu osta.

Lastefond on poissi ja tema perekonda toetanud ka varasemalt: kompenseerides 2013. aastal tema Inglismaale toimunud ravireisi sõidukulud ning võimaldades talle renditasuta koduseks raviks vajaliku pulssoksümeetri ja aspiraatori laenutamist.