Lastefondi juubeliõhtusöögi peakorraldaja, vabatahtlik Maria Mandri avab ühe suure juubeliürituse korraldamise telgitaguseid. Ürituse teeb eriliseks see, et korraldamisel ei tohi olla kulu, kuid teenima peab tulu.  Õppige ja tehke järgi!

Kui keegi küsib, miks ma vabatahtlikku tööd teen, siis esimene vastus on klišeelikult, aga täiesti-täiesti siiralt see, et ma tahan midagi tagasi anda. See on ju oluline – võtta vastutus selle eest, et meil kõigil oleks parem ja turvalisem elada, et minagi aitan pisut. Päriselt ka. Teine, käega katsutavam ning pisut ehk isekam põhjus on see, et vabatahtlikku tööd tehes langevad sülle võimalused, kogemused ja vastutused, mis ehk muidu minuni nii hõlpsalt ei jõuaks. Tänu Lastefondile võin öelda, et oskan juhtida kolmekümneliikmelist meeskonda, saata pressiteateid, saan aru küllaltki keerulistest meditsiiniterminitest, olen võimeline selgitama suure organisatsiooni eelarvet ning ei kuku suurest ehmatusest kokku, kui pean teleintervjuu andma. Need on vaid mõned näited ja ega kõiki ei jaksagi loetleda, sest minu sõrmedest ja varvastest jääb kindlasti puudu. Ja muidugi peaks siis selle blogiloo pealkiri olema hoopis “Sada näidet, kuidas Lastefond tegi minust targema, osavama ja tublima inimese”. Aga sel korral pole pealkiri sugugi selline, vaid juttu tuleb hoopis Lastefondi 15. sünnipäevast ning täpsemalt sellest, kuidas korraldada üks suur ja igati meie heategevusfondi vääriline sünnipäevapidu külaliste, esinejate ja kõige sinna juurde kuuluvaga. Hoia nüüd toolist kinni, pane prillid ette ja aina imesta, sest kuldmune hakkab sadama. Nali! Tegelikult ma ei oska kuldmune muneda.

Sada külalist, õhtusöök, hiiglaslik sünnipäevatort, kunsti- ja ehteoksjon, kaks esinejat, õhtujuht – kõlab ju hästi, nagu üks mõnus ja meeleolukas õhtu. Osaleks hea meelega isegi. Kuidas seda kõike aga korraldada? Näiteks
a) palkan peokorraldaja
b) teen ise, sest see pole ju tegelikult nii keeruline

Mõtlesid neid mõtteid? Ma nüüd lisan sellele ühe pisikese “aga”, mis paljutki muudab. Seda kõike tuleb teha nii, et üritus saab korraldatud 0 euroga! Veel enam, see peaks tooma annetusi asenduskodudes kasvavatele lastele.

Alusta varakult
Ma usun, et väga paljud inimesed on suured edasilükkajad ja viimasel minutil tegijad. Mina olen vahel ka, aga esimene ja täiesti hindamatu tähtsusega punkt on see, et hakka kohe pihta. Lastefondi 15. sünnipäeva õhtusöögi korraldamisele läks rohkem kui aasta. See algas ühel 2014. aasta septembriõhtul, kui leppisime Lastefondi vabatahtlike koosolekul kokku, et teeme ära, ning kestis hetkeni, kui viimased külalised 2015. aasta 13. novembri hilisõhtul Atlantise restoranist lahkusid. Seega – mida varem korraldamisega peale hakata, seda parem, sest viimastel nädalatel kulub niikuinii iga viimnegi vaba hetk organiseerimiseks-askeldamiseks.

Koos jõuab rohkem
See punkt on nii oluline, et soovitan kohe kaks-kolm korda lugeda. Iga hea ettevõtmise taga on meeskond, sest koos tulevad ikka paremad mõtted ja jõuab kordades rohkem. Lastefondi sünnipäeva õhtusöök ega ükski teine juubeliüritus poleks toimunud, kui ei oleks vabatahtlikke ehk entusiastlikke ja positiivseid noori inimesi, kes on nõus oma vaba aega, teadmisi, oskusi ja vahel ka närvirakke laste abistamiseks ohverdama.

Esiteks toon ma välja selle, et asjad hakkavad liikuma siis, kui koos maha istuda ning kõik hullumeelsed ideed lauale laduda. Meie sünnipäevameeskonda kuulusid Liis, Eneken, Egle, Hannela, Marko, Kadri, Evelin, Andrei, Kärt, Kadi ja mina. Muidugi ei saa unustada ka fondi teabejuhti Merilit, kes kogu sünnipäeva-pillerkaare ja 15 aasta kokkuvõtted inimesteni viis, ning tegevjuht Sandrat, kes on lihtsalt uskumatu kleebi-lõika-sõida-korralda tüüpi juht ja ei löö risti ette ühegi mõtte ees.

Tartu vabatahtlike juht Liis võttis enda kanda kunsti- ja ehteoksjoni korraldamise. Kadri oli meie vabatahtlik fotograaf, kes jäädvustas nii heategevusliku tuluõhtusöögi kui ka 14. novembri heategevuskontserdi. Marko kujundas kõigile sünnipäevale kutsututele personaalse kutse. Eneken intervjueeris Lastefondiga seotud häid inimesi ning Egle pani intervjuude põhjal kokku sünnipäevavideo. Kadi maalis Lastefondi õnnituskaardid ning Kärt korraldas kaartide trükkimist ja müüki. Tänu Hannelale toimus 14. novembri heategevuskontsert. Evelin ja Andrei aitasid kohapeal külalistel end hästi tunda ning abistasid oksjoni läbiviimisel nagu tõelised professionaalid. Ja lõpuks siis mina. Mina olin kõigile tegijatele nõu ja jõuga abiks, kutsusin külalisi, leidsin toimumiskoha, esinejad ja õhtujuhi, mõtlesin menüü peale ja vaatasin üldiselt, et kõik laabuks.

Seega panustasid väga paljud inimesed lugematu arvu töötunde selleks, et tähistada Lastefondi 15. sünnipäeva. Vastutasuks saime me kõik kogemusi ning positiivse tunde, et oleme üheskoos midagi suurt ära teinud.

Missioonitundega abistajad
Nagu ma juba ütlesin, siis sünnipäeva õhtusöögi korraldamiseks Lastefond raha ei kulutanud. Üks väga oluline aspekt selle juures on suurepäraste ja missioonitundega koostööpartnerite leidmine – ja meil on neid väga mitmeid. Alati on hea tõdeda, et headus ei ole ilmast kohe üldse otsa saanud. Siin tuleb kindlasti mainida, et hea eesmärgi nimel ei tohiks olla häbi annetust või abi paluda, sest enamasti on vastus pigem üllatavalt positiivne kui ehmatavalt kuri. Eesti inimesed, ettevõtjad ja muusikud on ääretult suure südamega ning uskumatult vastutulelikud.

Sünnipäeva õhtusöök toimus restoranis Atlantis, mis pakkus meile kenasti kaunistatud saali, neljakäigulise õhtusöögi, joogid ning väga meeldiva teeninduse poole hinnaga. Selle kõige eest tasus iga külaline kakskümmend eurot. Epp Maria Kokamägi, Tanel Veenre, Reet Hääl, Paavo Käämbre, Helen Valk-Varavin, Kerli Djomina, New Vintage by Kriss, Merli Siff ja Meru annetasid oksjonile tulnud esemed. Kaanoni koopiakeskus printis meile kõik tänukirjad ja Koduekstra annetas pildiraamid. Geomar kinkis head-paremat tänutäheks esinejatele.

Muusikat tegid Liisi Koiksoni trio ja Jüri Pootsmann ning õhtu sidus tervikuks Hannes Hermaküla. Nemadki kõik tegid seda heast tahtest – tulid Tartusse, muutsid sünnipäevaõhtu atmosfääri soojaks ja meeleolukaks ning aitasid sellega vanemliku hoolitsuseta lapsi.

Kaua tehtud kaunikene
Mis siis sellest kõigest välja tuli? 13. novembri õhtul saabus Atlantise restorani Lastefondi 15. sünnipäeva heategevuslikule õhtusöögile pea sada rõõmsat ja säravat külalist. Neid ootasid neljakäiguline õhtusöök ning muusikalise etteastega Liisi Koikson ja Jüri Pootsmann. Õhtujuht Hannes Hermaküla viis läbi neli põnevat ja üllatusterohket minioksjonit. Loomulikult oli mitmeid hetki, kus mõtlesin, et kuidas see küll kõik välja tuleb, ja hoidsin ahastades peast kinni, sest mõni oluline paber oli puudu või keegi jäi üritusele hiljaks. Aga! Õhtuga kogusime me asenduskodudes kasvavate laste toetuseks 5924 eurot ja ma usun, et see oli kindlasti kogu vaeva väärt. Seega vastus küsimusele “Kuidas korraldada sajale külalisele neljakäiguline õhtusöök täiesti tasuta?” on järgmine: “Hea eesmärgi nimel näitavad inimesed üles tõelist suuremeelsust ja heldust ning on valmis panustama oma aega, raha ja ideid, et toetada neid, kes seda väga vajavad”. Nii lihtne see ongi!

 

Maria Mandri
Vabatahtlik, Lastefondi 15. juubeli tuluõhtusöögi peakorraldaja