TÜ Kliinikumi Lastefond on toetanud kaheaastast kaasasündinud kõri-, trahhea-, ja söögitorulõhega Simonit spetsiaalse ravitoidusegu ja vajalike abivahenditega pärast sündi haiglaravilt kodusele ravile naasmist. Lisaks on lapsele haigusest tulenevalt vajalikud ka spetsiaalseid aparaadid, mille ostu Sotsiaalkindlustusamet ja Eesti Haigekassa paraku ei toeta.

Simonile on paigaldatud trahheostoom ehk kunstliku hingamise jaoks hingetorusse tehtav avaus ja toitmiseks gastrostoom ehk kõhule tehtud avause kaudu makku suunatud väike sond. Lapsele on kaaluiibe tõstmiseks vajalik spetsiaalne kõrge kalorsusega ravitoidusegu, mida tuleb talle gastrostoomi kaudu manustada. Eritoidusegu ja toitmissüsteemi rendikulud aitab perel katta heade annetajate toel Lastefond ning kohalik omavalitsus.

Lisaks vajab laps aga pidevat ja sagedast aspireerimist ehk hingamisteede puhastamist eritistest. Varasemalt on Simonile aspireerimiseks välja ostetud aspiraator, mille töökestvus on intensiivse kasutamise vajaduse tõttu jäänud lühikeseks. Seega vajab ta töökindlamat ja parema võimsusega müüdavat portatiivset ehk kaasaskantavat aspiratsiooniaparaati.  

Kroonilise kopsuhaiguse tõttu vajab Simon käesoleva aasta algusest ka püsiravi nebuliseeritavate ravimitega, mida Eesti Haigekassa rahastab. Kodustes tingimustes ravimite manustamiseks on tarvilik aga inhalatsiooniaparaat,  mille soetamist riiklikud institutsioonid ei toeta. Praegune vanemate poolt lapsele apteegi käismüügist ostetud aparaat ei toeta aga ravimi jõudmist alumistesse hingamisteedesse. Seega vajab laps teist tüüpi nebulisaatorit, mis on raviarsti sõnul teiste patsientidega häid tulemusi andnud.

Kuna lisaks eelpool mainitud seadmetele ja eritoidule on perel suured lisakulud lapse erinevatele hooldusvahenditele, seadmete tarvikutele ning transpordikuludele Tartusse raviarsti juurde, siis otsustas fond katta heade annetajate toel 90% ulatuses ehk kuni 973 euroga lapsele vajaliku aspiraatori ja inhalaatori kulud. Ülejäänud 10% ehk 107 eurot jääb kohaliku omavalitsuse või pere omaosaluseks.

Simoni ravi on võimalik toetada, tehes ühekordse või püsiva annetuse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontole ja lisades selgitusse “Simon”:

Swedbank IBAN EE682200221015828742

SEB IBAN EE261010220014910011

Luminor IBAN EE791700017000285384

LHV IBAN EE527700771000610813.

FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees