Eestis esimese lapsena kospusiirdamise läbi teinud 15-aastane Valter saab ka järgneva poole aasta jooksul SA TÜK Lastefondi toel ravitoitu, mis aitab poisil operatsioonist taastuda ning eakohase kaalu ja pikkuse saavutada.

Valteril on diagnoositud tsüstiline fibroos ehk hingamiselundeid ja seedesüsteemi haarav harvaesinev pärilik ainevahetushaigus, mis põhjustab paljude kehavedelike viskoossuse tõusu. Haigus saab alguse tavaliselt lapseeas ning raskete vormide puhul on prognoositav eluiga lühike, vaid ligi 30 eluaastat.

Kuivõrd haiguse tagajärjel oli Valteril tekkinud väga raske kopsukahjustus, siirdati talle käesoleva aasta veebruaris esimese lapsena Eestis kopsud.

Lapse raviarsti, TÜ Kliinikumi pulmonoloog dr Marget Savisaare sõnul õnnestus operatsioon kenasti, kuid peab veel mõnda aega sööma spetsiaalset ravitoitu, et taastada eakohane normpikkus ja -kaal.

“Valter on siirdamisjärgses perioodis saanud küll mõne kilo võrra raskemaks ja paari sentimeetri võrra pikemaks, kuid ei ole siiski saavutanud ealise normi piire. Seetõttu vajab Valter jätkuvalt lisatoitmist sondi kaudu,” täpsustab ta.

Lastefond toetab poissi, aidates katta ravitoidusegu ja toitmissüsteemide soetamise ning toitmispumba rentimise kulud. Fondi toetus perele on järgmise poolaasta jooksul kokku 1338 eurot.