1. juunil müüvad Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi vabatahtlikud lastekaistepäeva puhul LIKE-märke, mille tulu eest soetatakse SA TÜK lastekliinikule vastsündinute kollasuse analüüsivahend.

Müük toimub 14.00-19.00 Raekoja platsil, Kaubamaja lava kõrval, Kaubamaja mänguväljakul, Küüni tänaval ning Kesklinna pargis. Märke on kuues erinevas värvitoonis ning ühe märgi hind on 50 eurosenti.

Tulu eest soetatakse lastekliinikule analüsaator, mis võimaldab määrata kollasuse taset naha kaudu. See ei ole lapsele valus ning teda ei pea selleks ema juurest ära viima. Rinnamärgid olid veebruaris müügil ka Tartu Kaubamaja kõigis poodides, selle raha eest on SA TÜK lastekliinikul olemas juba kollasuse raviks vajalik fototeraapia aparaat.

Peaaegu kõigi vastsündinute nahk muutub kolmandast elupäevast kuni kaheks nädalaks kollakaks ehk tekib vastsündinute füsioloogilline kollasus. Kollase lapse veres on kõrge bilirubiini tase, mis võib põhjustada eluaegse aju või närvisüsteemi kahjustuse. Kollasuse põhjuseks võivad olla ka haigused, näiteks maksahaigus.