…mida need hääled sinu jaoks tähendavad? SA TÜK Lastefondi jaoks tähendavad need seda, et peagi on kätte jõudmas SÜNNIPÄEV! Lastefond saab 14. novembril juba 13-aastaseks ehk jõuab mässumeelsesse ja tormilisse murdeikka. Oma mässumeelsust ja tormilisust väljendab fond sedapuhku fotokonkursi korraldamisega, millele laekunud kaunimad fotod hakkavad lõbustama TÜK lastekliiniku arendus- ja taastusravi osakonna suuri ja väikeseid külastajaid.

Loomi ja loodust aga kohe pildistama tormata ei ole mõtet, sest need 21. oktoobril väljakuulutatud konkursile ei kvalifitseeru. Kuna tegemist on ikkagi arendus- ja taastusravi osakonnaga, siis on ka 3. novembrini kestva võistluse teema vägagi arendav. Kõigile, kes lastega vähegi kokku puutunud, on selge, et tihti on lapsi arendustegevusteks motiveerida väga keeruline. Seega tuleb välja mõelda nippe, et pisikeste võrukaelte tähelepanu maksimaalselt köita. Loodus ja loomad ilmselt lapsi külmaks ei jäta, kuid lastega töötavad inimesed teavad, et kõige enam köidavad poisse ja tüdrukuid ikkagi fotod, millel on lapsed ja lastele tuttavad igapäevased tegevused, olukorrad jmt. Tegelikult võib ju taolist tendentsi märgata ka täiskasvanute seas, kes lausa janunevad teiste inimeste fotosid täis ajakirjade – Kroonika, Naised, Cosmopolitan – järele. Niisiis on lasteasjade ekspertidest korralduskomitee otsustanud pika ja kurnava mõttetöö tulemusel kuulutada fotokonkursi teemaks „Laps läbi fotosilma“.

Huuuhh, kerge ülesanne see just ei tundu või mis?! Kui oled proovinud pildistada mõnda last, siis ilmselt tead, et väga lihtsalt võib juhtuda nii:

IMG_2309
Täiesti tavaline on ka, et läheb hoopis nii:
IMG_0688
Tihti lõppeb üritus aga just nii:
IMG_2277
Vahel on tulemus pärast pikka sättimist ja planeerimist aga hoopis selline:
IMG_2292
Kindlasti võib mõnikord hoolimata kõige parematest kavatsustest tulemus olla taoline:
IMG_0300
Väga võimalik, et üliarmas hetk näeb läbi fotosilma välja hoopis nii:
IMG_2305

Kui sul on aga pisut rohkem kannatust, oskusi ja tahet või oled sa poolkogemata suutnud jäädvustada erilise hetke mõne vahva plikatirtsu või poisikluti elust, siis oled suurima rõõmuga oodatud osalema SA TÜK Lastefondi sünnipäeva puhul välja kuulutatud fotokonkursil „Laps läbi fotosilma“.

Kuna tegemist on ikkagi konkursiga, siis on kokku kutsutud ka väärikas žürii, kes oma terava pilgu igasse võistlustöösse puurib ja nähtule karmi, aga kindlasti õiglase hinnangu annab. Värvikasse žüriisse kuuluvad SA TÜK Lastefondi poolt vabatahtlik Kristi Reimann*, kes on ühtlasi ka selle projekti
ellukutsuja, tegevjuht Küllike Saar ja Tartu vabatahtlike juht Maria Mandri. SA TÜK lastekliiniku poolt on žüriisse kaasatud kliiniku direktor dr Marika Kirss, ülemõde Evelyn Evert ja arendus- ning taastusravi osakonna vanemõde Tiiu Vaher. Professionaalse pilgu viskab konkursile laekunud fotodele peale
rahuvusvaheliselt tuntud ja hinnatud lastemoe fotograaf Katrina Tang.

*Kristi lõpetab kevadel Tartu Ülikoolis füsioteraapia magistriõpingud. SA TÜK Lastefondiga liitus ta hiljuti ning on tegelikult alles huvilise staatuses. Lastefondi vabatahtlikega on ettevõtlik Kristi tahtnud liituda juba ammu, kuid varasemalt on tal kooliga nii palju tegemist olnud, et selleks ei ole lihtsalt aega jätkunud. Seega on värskele vabatahtlikule fotokonkursi korraldamise näol antud päris kõva pähkel pureda. Siiani tundub aga, et Kristil on õnnestunud ettevõtmine korraliku hooga käima lükata ning esimesed positiivsed emotsioonid enda jaoks lastekliiniku seni veel tühjade seintega koridoridest kätte saada (seda eelkõige meeldivate kohtumiste näol).

Auväärse žürii poolt parimateks tunnistatud fotod jäävad haiglaravil viibivaid lapsi rõõmustama pikemaks ajaks. Kolme parimat „lapsepüüdjat“ premeeritakse väärt auhindadega. Lisaks jagatakse ka eripreemiaid ning väike meene kuulub kõigile piltnikele, kelle kunstiteoseid saab alates novembri teisest poolest lastekliiniku 3. korrusel asuvas arendus- ja taastusravi osakonnas imetleda. Need, kellele aust ja kuulsusest üksi ei piisa, teatku, et materiaalsemate preemiate eest on lubanud hoolt kanda teaduskeskus AHHAA, Põltsamaa Felix, A. le coq, Saku, Selver, Photopoint ja nii mõnedki teised heategijad.

Lisaks aukartust äratavale žüriile ja põnevatele auhindadele on fotokonkursil ka tingimused:

  • pildid tuleb saata koos kontaktandmetega (nimi ja e-mail) aadressile lastefond@lastefond.ee
  • pildile palume panna pealkiri
  • üks autor võib konkursile esitada kuni 3 fotot
  • pildifaili lühem külg peab olema vähemalt 2000 pikslit
  • fotograaf peab meiega sõlmima lepingu, et pildil oleva lapse vanemad on teadlikud fotokonkursil osalemisest ja nõustuvad sellega (konkursi korraldajad võtavad Teiega ühendust)

Kuidas olla fotokonkursil edukas?

Lahked žürii liikmed juhatavad pisut teed enda südametesse: pildid võiksid olla rõõmsameelsed, värvilised ja kindlasti ka naeratama panevad; piltides peab olema mingi faktor, mis annab vaadates jõudu ja rõõmu, sest see on just see, mida kõik haigla seinte vahel viibivad lapsed vajavad; lisaks fotole endale on väga oluline ka selle nimi, sest mõnikord võib pilt koos pealkirjaga tekitada hoopis lõbusama koosluse kui ilus pilt ilma selgituseta. humoorikas või vahva sõnamänguga pealkiri, mis avab hästi foto olemust, võib kindlasti võidu tuua; oluline on siirus, eriti kui tegemist on fotodega, mis on on tehtud lastest. Siiras emotsioon ja soojus haaravad kohe pilku ning teevad silmale ja hingele pai.