Kauaoodatud Maarjamõisa mängu- ja tegevuspark on valmis ja ootab kasutajaid

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi heade annetajate toel loodud ligipääsetav mängu- ja tegevuspark asub Tartus, Maarjamõisa ajaloolise haiglahoone, Puusepa 2 maja taga pargis ning see on mõeldud kasutamiseks nii erivajadustega lastele ja noortele kui ka kõigile värskes õhus tegutsemisest rõõmu tundvatele inimestele. Pargis on ratastooliga ligipääsetav mitmekülgsete võimalustega mänguala, liikumispuudega inimestele mõeldud treeningseadmed ning ratastoolirada koos spetsiaalsete testimisaladega, mis on loodud vastavalt Kanadas välja töötatud Wheelchair Skills Training Programme standardile. Mängupargi projekteerimine ja ehitus koos haljastustöödega maksid kokku ligi 640 000 eurot.

Lastele mõeldud mängualal asub ratastooliga ligipääsetav ronimislinnak, kiik ja mitmekülgsete võimalustega liivakastiala ning eraldi ronimisrõõmu pakkuv kerakala. Pargis on pingid, kus saab mõnusasti aega veeta, raamatut lugeda või pargis lustival lapsel silma peal hoida.

Treeningalal on ligipääsetavad ja mitmekülgseid harjutamisvõimalusi pakkuvad spordiseadmed ning seda läbib ratastoolirada, kus saab harjutada erinevatel tasapindadel liikumist ja ratastooli käsitlemist. Lisaks on pargis taastusraviks mõeldud sensoorikarada.

TÜK Lastefondi strateegiajuhi Siiri Ottender-Paasma sõnul on pargi valmimisega teoks saanud Lastefondi suur unistus: „ Mitte ükski laps ega noor ei pea enam pargi servas pealt vaatama, kuidas eakaaslased rõõmsalt mängivad ja värskes õhus aega veedavad ning õnnetuse või haiguse tõttu ratastooli sattunud inimesed ei pea abivahendi kasutamist enam kiirabiestakaadil harjutama,“ lisades, et mõistagi annavad hinnangu tegevuspargile lapsed ja noored ise: “Mina saan vaid kinnitada, et see on päriselt hingega tehtud asi. Meie suur soov on, et lapsed ja noored tunneksid koos olemise rõõmu sõltumata sellest, millised on kellegi võimalused, leiaksid endale huvitavat tegevust ning märkaksid ja hooliksid teineteisest,“ ütles Lastefondi strateegiajuht Siiri Ottender-Paasma.

Tegevuspargi omanikuks saab Tartu Ülikooli Kliinikum ning on üsna kindel, et kliinikumi väikestel ja suurtel patsientidel nüüd taastumiseks veelgi paremad võimalused. Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige, õenduse ja patsiendikogemuse juht Ilona Pastarus peab keskkonna rikastamist mängupargi näol kauaoodatud sammuks.

„Soovime, et kõik meie väikesed patsiendid ja noored, sealhulgas erivajadustega inimesed, tunneksid end haiglas hoitult ja turvaliselt. Rõõmus meel ning põnevad õuemängud aitavad oluliselt tervenemisprotsessile kaasa. Ootame põnevusega mängu- ja treeningala kasutusele võtmist ning täname Lastefondi selle imelise projekti elluviimise eest,“ lausus Ilona Pastarus.

Tegevuspargi idee pärineb Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse meeskonnalt ja Maarjamõisa haiglakompleksi juurde rajatud park on kolmas omataoline Eestis. Maa-alalt kõige suurem ja ajaloolisse parki rajatuna kõige keerukam projekt sündis arhitektuuribüroo Lootusprojekt maastikuarhitektide Kersti ja Siim Lootuse ning nende meeskonna loominguna, pargi ehitas valmis Insenerteenused OÜ ning selle hoidis silma peal TÜ Kliinikumi haldusmeeskond ning omanikujärelevalvet tegi Rispeto OÜ.

Tegevuspark sai aga teoks ainult tänu Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetajatele ja koostööpartneritele.

Aitäh, Lastefondi püsiannetajad, Amserv Grupi AS, DPD Eesti AS, Mapri Ehitus OÜ, Borealis Eesti OÜ, Fuijtsu Estonia AS, COOP Tartu, Noorte Kotkaste ja Kodutütarde Leevi rühm, Tartu Ülikooli Kliinikum ja Tartu linn.

Täna, 7 detsembril kell 11, annab tegevuspargi ehitanud OÜ Insenerteenused selle TÜK Lastefondile üle ning Lastefond omakorda kingib pargi Tartu Ülikooli Kliinikumile, kellest saab pargi tulevane omanik.

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suurimaid lastehaigla juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone Eestis. Alates 2000. aastast on Lastefond annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid üle Eesti. 23 tegutsemisaasta jooksul oleme heade annetajate abil kogunud laste ravitingimuste parandamiseks üle 19 miljoni euro. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata, hakates püsiannetajaks aadressil https://www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/. Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.

Lisainfo:

Siiri Ottender-Paasma

SA TÜK Lastefondi strateegiajuht (juhatuse liige)

Tel: (+372) 5074919

E-post: siiri.ottender@lastefond.ee