Kaasasündinud näoväärearenguga lapsele on vajalik mitmes etapis ravi, et saaks saavutada rääkimiseks ja toitumiseks vajalikud normaalsed funktsioonid. Kuna Eestis puudub kogemus antud patoloogia raviks, käis laps Belgias konsultatsioonis, millega kaasnevaid kulusid aitas heade annetajate toel katta TÜ Kliinikumi Lastefond.

Viieaastasel Nikital on diagnoositud näo välimust hõlmavad kaasasündinud väärarendi sündroomid. Lapsel ei ole arenenud vasak alalõualuu ülenev haru, liiges ning väline ja sisemine kuulmekäik. Tal esineb tugev näo asümmeetria ning tõsine hambumuse häire, mille tõttu on tahke toidu söömine on raskendatud.

Eestis antud patoloogia raviks kogemus puudub. Lapsele vajalikku ravi on võimalik teostada välismaal. Ravi toimub mitmes etapis: esmalt on vajalik alalõualuupea ja üleneva haru rekonstruktsioon. Kõrva taastamist saab teha roidetransplantaadiga või silikoonist tehtud proteesiga. Lapse 15-aastaseks saamisel on plaanis ortognaatne operatsioon ning ca aasta pärast seda alalõualuunurga taastamine individuaalselt valmistatud proteesi- ja rasvatrasplantaadiga.

Ravi eesmärk on saavutada normaalsed funktsioonid toitumiseks ja rääkimiseks. Samuti on eesmärk saavutada hea esteetiline tulemus, kuna juba praegu esineb lapsel palju sotsiaalseid ja psühholoogilisi probleeme.

Enne raviga alustamist peab laps käima kohapeal konsultatsioonis. Pere vajab Lastefondi annetajate abi välisraviga seonduvate transpordi- ja majutuskulude katmisel esialgu konsultatsioonireisil kuni 1800 euroga ning hiljem ka operatsiooni eesmärgil toimuva välisraviga kaasnevate kulude katmisel. Lapse välisraviga seonduvate kulude katmisel on võimalik ulatada abikäsi, tehes ühekordse annetuse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele ning lisades selgitusse “Nikita“.

Lastefondi toetusjuht Eveli Ilves avaldas heameelt, et pered, kes peavad seoses lapse raviga võtma ette sõidu välismaale, leiavad üha sagedamini tee Lastefondini. “Välisravile sõitmisega kaasnevad kulud on suured ja hea on tõdeda, et enam ei jääda oma murega üksi, vaid uuritakse toetusvõimalusi meilt. Kui raviarstid on meile kinnitanud välisravi vajaduse, siis oleme siiani leidnud alati võimaluse toetada. Aitäh meie headele annetajatele, kelle abil saame kõike seda teha!”