Laupäeval, 9. mail kogunesid nii suured kui ka väikesed spordisõbrad Tartu Tähtvere Spordiparki, et osaleda Heateo jooksul ja aidata Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondil koguda raha ülekaaluliste laste toetuseks.

Kolmas Heateo jooks, mida korraldas Lastefond koostöös Klubi Tartu Maratoni ja ravimifirmaga TEVA, kogus 8481 eurot ülekaaluliste laste aitamiseks. Heategevuslikust jooksuüritusest võttis osa 1151 osalejat.

„Heateo jooks oli edukam kui kunagi varem ning usun, et kõik osalejad nautisid ka saadud rõõmu nii raja läbimisest kui ka väikesest heateost, mis nad tegid, et Eesti oleks toredam ja rõõmsam paik elamiseks,” räägib 33. Tartu Jooksumaratoni võistluste direktor ja Lastefondi koostööpartner Kunnar Karu.

Heateo Jooksu algusHeateo jooks sai alguse Dendropargis
Võistluste direktori Kunnar Karu sõnul oli enne Heateo jooksu populaarsete lasteürituste programmis Avatud Raja jooks, aga sellest võttis osa vaid mõnikümmend inimest ja see polnud piisavalt populaarne ettevõtmine. „Ühel õhtul tuligi mulle Dendropargi jooksurajal idee, et mis oleks, kui Avatud Raja jooks asenduks heategevusliku jooksuga ning aitaksime Lastefondil koguda raha abivajajatele Tartu piirkonnas. Sellest ideest sai alguse Heateo jooks, mis on enam kui 1000 osalejaga muutunud osaks Tartu linna liikumiskalendrist.”

Ülekaalulised lapsed saavad abi
Kunnar Karu ütleb, et Heateo jooks on varasematel aastatel võimaldanud reumahaigetel lastel käia
ravivesivõimlemises ja aitab tänavu ülekaalulised lapsed rohkem liikuma. „Usun, et järgmistel aastatel leiame me veel ühiselt jooksu- ja kepikõnnisõpradega võimalusi abivajajaid aidata. Kui saame sellisel viisil üheskoos maailma paremaks muuta, siis on tegemist igati eduka üritusega. Kindlasti tuleb öelda suured tänusõnad ravimifirmale TEVA, kelle suur panus heategevusse on osaks Heateo jooksu edus.”

Heateo Jooks 2015 nr 3Laste Tervisekool aitab jõuda eesmärkideni
Kunnar Karu sõnul on ülekaaluliste laste toetamine tähtis sellel põhjusel, et kõikide laste lapsepõlv oleks täis liikumisrõõmu ja et neile jääks külge ka tervisespordipisik, soov liikuda looduses ning värskes õhus. „Klubi Tartu Maraton soovibki Tartus ja selle lähiümbruses asuvad ülekaalulised lapsed tuua Laste Tervisekooli ja aidata neil jõuda seatud eesmärkideni. Juba aasta pärast oleme saanud aidata 60 last, kellel on võimalus osa saada liikumisrõõmust Tartu linnas.”

Lastefondi tegevjuht Sandra Liiv ütleb, et ülekaaluliste laste aitamine tervislike eluviisideni on väga vajalik ettevõtmine, millega tuleb praegusel ajastul tegeleda, kus laste igapäevaelu dikteerib tehnoloogia.

Laste Tervisekooli juhendaja Merle Leineri sõnul saavad ülekaalulised lapsed osaleda tervisekoolis tänu väikestele gruppidele, kus on võimalik pöörata piisavalt tähelepanu igaühele. „Ülekaalulistele lastele on vähe sobivaid treeninguid. Võistlusspordis on oluline tulemus ja treeningud on ka vastavalt sellele koostatud. Lapsed, kes pole kehaliste harjutuste osas väga osavad ülekaalust tingituna või mõnel teisel põhjusel, peavad saama ka positiivseid kogemusi liikumisest. Meie tegevuse põhieesmärk on liikumisrõõm. Samuti on terve hulk lapsi, kes oma loomu poolest ei soovi võistelda. Ka neile sobib Laste Tervisekool väga hästi.”

Merle Leiner räägib, et Laste Tervisekoolis toimuvad treeningud, töötoad ja perepäevad. „Kõikide tegevuste eesmärk on mõistlik ja arukas tervisekäitumine. Aitame kaasa kehalise aktiivsuse suurendamisele, tervislikumale toidu valmistamisele ja pöörame tähelepanu ka puhkusele, sealhulgas une teemale. Laste Tervisekooli tegevused sisaldavad teoorias ja praktikas nii treening- kui ka terviseõpetust.”

Laste Tervisekoolis toimuvad tunnid kogu õppeaasta jooksul – septembri algusest mai lõpuni. „Piisava arvu huviliste korral jätkame treeningutega ka suvekuudel. Me saame vastu võtta kuni 60 tasuta koha avaldust Laste Tervisekooli. Tasuta kohtadele on oodatud kõik Tartu piirkonna ülekaalulised lapsed vanuses 5-16 aastat,” selgitab Merle Leiner.

Heateo Jooksul osalejaUuel aastal plaanis uuendused
Kunnar Karu sõnul on Heateo jooksu osas Klubi Tartu Maratonil plaanis ka mõned muudatused 2016. aastaks, et seda osalejate jaoks veelgi sõbralikumaks ning meeleolukamaks muuta. „Jooksumaratoni järel tehtud küsitlusest selgus, et paljud jooksusõbrad tahaksid laupäeval puhata või keskenduda oma laste toomisele lasteüritustele. Sellel põhjusel tekkis meil ka mõte tõsta Heateo jooks reede õhtu peale. Sel juhul ei jää see kumbagi tegevust segama ning ka korraldajatel on rohkem aega keskenduda Heateo jooksu elluviimisele,” tutvustab Kunnar Karu uue aasta plaane.

Lastefondi koostööpartner lisab, et 2016. aastal on Heateo jooks toimumas ka uuendatud rajal – seega
kõik need, kes varasemalt on osalenud, neil on põhjust üritusele taaskord tulla. „Ootamas on täiesti uued elamused”.

Osalejate arvamused Heateo jooksust

Eneken Laasme: Heateo jooksul osalemisest on minu jaoks saanud juba väike traditsioon. Olen osalenud kahel aastal ja muljed mõlemast korrast on igati positiivsed ning kindlasti on plaanis ka edaspidi sellisest jooksuüritusest osa võtta. Peamine eesmärk osalemiseks oli ikkagi teha head lastele, aga kindlasti andis oma panuse ka soov enda füüsilist vastupidavust rajal proovile panna, hea enesetunde saamine nii liikumisest kui ka toredast seltskonnast, kellega sai rada jagatud. Lisaks tahan olla oma lapsele heaks eeskujuks ja näidata talle, kui lihtsal viisil on võimalik teha kellelegi head – lähed jooksma või jalutama ja seeläbi saab kogutud juba ühe inimese pealt 6 eurot. Kui olla rajal koos oma väikese lapsega, kes juba teist aastat vapralt 4,3 kilomeetrit läbis, siis inspireerib ja motiveerib see mindki rohkem tervislikuma eluviisi poole, sest kahekesi sportida on palju toredam kui üksi. Selliseid vahvaid ja kedagi tervemaks või õnnelikumaks tegevaid üritusi võiks olla rohkemgi!

Otto Fomotškin: Otsustasin Heateo jooksust osa võtta mitmel põhjusel. Esiteks muidugi see, et anda omapoolne panus heategevuseks. Teine põhjus oli tore võimalus mõnusaks ajaveetmiseks koos mõnusa seltskonnaga. Panin üritust tähele juba eelmisel aastal ning juba siis teadsin, et soovin sellel
aastal tulla osalema. Olin kunagi väga aktiivne spordiüritustest osavõtja, kuid ajanappuse tõttu on minu spordiürituste pisik saanud päris palju kannatada. Siiski taolisteks ettevõtmisteks leian alati aega.

Osalesin Heateo jooksul esimest korda ja muljed olid toredad. Sain lõbusalt laupäeva pärastlõuna veeta. Üritus oli tore ja müts maha korraldajate ees. Järgmisel korral soovitan korraldajatel kaalutleda, kui otstarbekas on jagada diplomit ja kilekotte. Veepudelist jooksu lõpus oleks piisanud. Sellega oleks säästnud loodust ja jätnud mõnegi puu metsas püsti.

Kristiina Peterson: Osalesin Heateo jooksul, sest üritan omale tervislikumat eluviisi sisse kasvatada ja olen mõelnud juba mõnda aega, et võiks suuremast jooksuüritusest osa võtta. Päris maraton käiks minule praegu üle jõu. Tänu tuttavale leidsin Heateo jooksu. Minusugune algaja saab täitsa piisava vahemaa joosta, osalemistasu on nii-öelda südametunnistuse järgi ja jooksu taga on ilus mõte head teha lastele. Sellel aastal osalesin Heateo jooksul esimest korda, kuid tulevikus tuleb neid kordi ehk veel. Minule jäid üritusest head muljed. Kõik oli hästi tore – nii jooksu eesmärk kui ka üldine õhkkond. Loodetavasti on võimalik Heateo jooksul edaspidigi osaleda.

Heateo Jooks 2015 nr 2Margit Tensok: Otsustasin Heateo jooksul osaleda teist aastat mitmel põhjusel. Arvan, et tegemist on olulise ja tänuväärt ettevõtmisega. Lastefond saab iga osaleja pealt 6 euro suuruse annetuse, millega muuta ülekaaluliste laste eluviis tervislikumaks. Teine põhjus osalemiseks on see, et liikumine on igaühele kasulik ja 4,3 kilomeetrit on just selline pikkus, mille julgen endale ette võtta. Lisaks on vahva midagi üheskoos teha. Palju inimesi pühendunud samale eesmärgile – see on võimas ja väärtuslik kogemus! Tahan Heateo jooksul osalemise kindlasti traditsiooniks muuta, sest mulle jäid üritusest väga head muljed. Minul on pärast jooksu alati ülev meeleolu. Väljas värske õhu käes liikuda ja sellega veel midagi head teha on tore – enam paremat kombinatsiooni olla ei saagi! Tahan kõiki julgustada Heateo jooksul osalema. Rada on looduskaunis kohas ja nii õige pikkusega, et tõesti kõik saavad selle läbitud ning ükskõik, kas läbida see joostes, kõndides või nagu mina pool-pooleks, siis finišisse jõudes on alati hea tunne saavutatu üle.

Mart Müllerbeck: Osalesin Heateo jooksul, sest hiljuti täitus aasta kontoritöö tegemisest ning tundsin, et oleks aeg ennast füüsiliselt uuesti kätte võtta. Heateo jooks oli selleks hea algus. Võtsin Heateo jooksust osa esimest korda. Tore, mõnus ja positiivne ettevõtmine. Mina jäin isiklikult rahule.

Loo autor: Kaidi Koort

Fotode autorid: Ardo Säks ja Kaimo Puniste