SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on toetanud alates 2014. aasta juunist primaarse lümfostaasi diagnoosiga tüdrukut tugisukkade ostul ning lümfimassaaži võimaldamisel. Kuna tegemist on eluaegse kaasasündinud haigusega, pikendas Lastefond toetusperioodi, et lapse seisund püsiks stabiilne.

17-aastasel Sandral on kaasasündinud haigus primaarne lümfostaas, mille põhjuseks on kas puudulikult välja arenenud lümfisõlmed ja/või lümfisoonestik või need on laienenud ning puuduliku funktsiooniga. Haigusest on haaratud tüdruku mõlemad jalad ning kuna normaalne lümfisüsteemi toimimine on häiritud ja rakkudevahelisse ruumi koguneb liigselt vedelikku, väljendub haigus Sandra puhul tursetena jalgades.

Haigus on ravimatu, kuid seda saab kontrolli all hoida regulaarse lümfimassaažiga, aeg-ajalt tehtava sidumisravi ning spetsiaalselt tüdrukule valmistatud vähevenivate tugisukkade igapäevase kandmisega. Ilma pideva perioodilise elu lõpuni kestva ravita haigus progresseerub ning lõpeb viimase staadiumi ehk elevantsusega. 

Iganädalane lümfimassaaž ja tugisukkade vahetamine, mida tuleb teha ca iga poole aasta tagant, kuna igapäevasel kandmisel saab nende toimeaeg läbi ning surveomadused vähenevad, on aga suur väljaminek, mistõttu otsustas Lastefond Sandra toetusperioodi pikendada. Seega aitab Lastefond katta lapsele vajaliku lümfiteraapia ja uute tugisukkade maksumuse 2700 euroga aastas, millele panustab pere ise aastas lisaks 300 eurot.

Sandra ja tema pere on jaganud oma lugu ka „Ringvaate“ saates, mida saab järele vaadata SIIT