Kõik, kes Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi tegemistega kursis on, tunnevad pealkirjaks toodud lauset hästi. Sellel on oma põhjus. Aasta kõige lühema kuu viimasel päeval tähistatakse rahvusvahelist haruldaste haiguste päeva. Selle mõtte vaimus pühendus ka Lastefond terve veebruarikuu jooksul just haruldaste haigustega lastele. Kampaania eesmärk oli ühiskonda seda tüüpi haiguste kohta harida ja muidugi toetusi koguda, et parandada just haruldaste haigustega laste elukvaliteeti. Nii toimusidki terve kuu vältel igal pühapäeval Tartus ja Tallinnas üritused, mille tippsündmuseks sai 28. veebruaril mündikaardi ladumine, seda muidugi Lastefondi-moodi.

Tallinna ürituse peakorraldaja Erik Reinholm

Tallinna vabatahtlik ja ürituse korraldaja Erik Reinholm

Haruldaste haiguste kuu
„Esimest korda saime kokku eelmise aasta 6. detsembril ja meil mõlemal oli ideid kokku 9 lehekülje jagu,” meenutab Inger Agur, ürituse peakorraldaja Tartus. „Leppisime kokku, et isegi kui edaspidi suhteleme ainult Skype’i teel, siis esimene kohtumine peab toimuma isiklikult ja näost näkku,” lisab Rainis Käo, ürituse peakorraldaja Tallinnas. Selline lähenemine soodustas edasist koostööd, sest kahe kuu jooksul organiseerisid mõlemad korraldajad koos abilistega nii kaubanduskeskused, kus üritus toimuda saaks, kui ka poed ja teised firmad, kes koos aitasid kaasa ürituse õnnestumisele. Tartus sai toimumispaigaks Lõunakeskus, Tallinnas Ülemiste keskus.

Tartu vabatahtlik ja ürituse korraldaja Inger Agur

Tartu vabatahtlik ja ürituse korraldaja Inger Agur

„Nime poolest on tegemist küll ühe päevaga, aga tegelikult toimusid üritused terve kuu vältel,” naeravad Inger ja Rainis. Veebruarikuu jooksul toimusid kampaania raames igal pühapäeval üritused mõlema linna kaubanduskeskustes, et ikka võimalikult palju toetusi koguda ja inimesi suurest lõppsündmusest informeerida. Nii Tartus kui ka Tallinnas olid kõigil pühapäevadel Mõmmik ja vähemalt kaks vabatahtlikku kohal. „Tartus olid lisaks veel Eesti Metsameistri OÜ töötajad kahel viimasel pühapäeval ning Feralia OÜ liikmed kõigil pühapäevadel abiks,” loeb Inger naeratuse saatel kokku oma abiväed. „Koostöö sujus firmadega suurepäraselt ja tulemus sai sedavõrd parem!”

Ka pealinna vabatahtlikud muretsesid endale lisajõude, et kindlustada ürituse õnnestumine. „Idee kaasata Teet Margna meie ettevõtmisse tekkis pärast väikest mõtlemist,” meenutab Rainis. „Eesmärk
oli saada võimalikult palju tähelepanu. Pealegi olen juba pikalt tahtnud näha saates „Kuldvillak” rohkem meditsiiniteemalisi küsimusi. Seega, kaks kärbest ühe hoobiga,” rõõmustab Rainis laia naeratuse saatel. Ta lisab, et Teet Margna on väga super inimene.

Grand finale

„Lõpuüritus pidi olema midagi huvitavat ja enneolematut,” jutustab Tallinna vabatahtlike juht Kristi Reimann. „Uurisin natuke järele, mida välismaal heategevuslikel üritustel tehtud on, ning mündikilomeeter jäi eriti silma. Eestis ei olnud seda varem tehtud, seega tundus sobivat. Kuna aga meie üritus toimus veebruarikuus ja siseruumides, siis oli mündikilomeeter ebamugav lahendus. Siin tulid hea mõttega välja Erik Reinholm, Cätlin Juursalu, Kristel Plangi ja Maarja Kimber, kelle ühisidee oli teha hoopis mündikaart. Nii see mõte tekkis ja lõpuks teoks sai,” kirjeldab Kristi loomeprotsessi. Kaardi praktilise teostuse võttis enda peale Nuustaku Puukoda OÜ, kus eriti Sander Sallok selle kallal töötas.

Haruldaste haiguste päeva melu Ülemiste keskuses

Haruldaste haiguste päeva melu Ülemiste keskuses

Nüüd olid inimesed informeeritud, abilised stardivalmis ja mündikaart olemas. Kuna kõik ettevalmstused said tehtud, võis suur päev alata.

Päevajuht Andres Torm ja Mõmmik

Ülemiste keskuses oli päevajuhiks Andres Torm

„Tallinnas oli päevajuhiks Andres Torm. Tema juhtis heategevuslikku oksjonit ja oli muidu suureks abiks,” räägib Lastefondi vabatahtlik ja sponsorlussuhete juht Erik Reinholm. „Toetust tulid avaldama ka Reet Linna ja Age Oks oma õega. Lisaks olid kohal ka Näomaalingud OÜ ja Glimm OÜ, kelle loovad töötajad tegid laste nägudele mahapestavaid näomaalinguid ning joonistasid sätendavaid tätoveeringuid. Olemas olid ka õhupalliloomad ning kõike seda jäädvustas kohale tulnud fotograaf. Muidugi olid kohal ka paljud vabatahtlikud ja Mõmmik.”

Lastefondil vabatahtlike motiveerimisega õnneks probleeme pole. „Lastefondis olemine tekitab minus tunde, et teen head ja et keegi kuskil on selle tulemusena õnnelikum. Saan sedasi olla kasulik ja vajalik ühiskonna liige,” kirjeldab vabatahtlik Jevgenia Tšikulenko enda kogemust Lastefondis ja selle ürituse raames.

„Ametlikult algas haruldaste haiguste päev kell 12, aga esimesed vabatahtlikud saabusid juba kell 9 hommikul,” kirjeldab Inger Tartus toimunut. „Tähtsal päeval oli kõigil kohale tulnud vabatahtlikel väga hea tuju ja nähtavasti olid kõik juba kodus suure motivatsioonipiruka kohvi kõrvale söönud.”

„Tegelikult oli väga vajalik, et juba varakult kohale tuldi,” jätkab Inger. „Sest keskuse külastajad näitasid juba enne ametlikku algust mündikaardi vastu suurt huvi üles. Tublid vabatahtlikud koos Eesti Metsameistrid OÜ töötajatega tõmbasid muidugi üha rohkem ja rohkem külastajad aktiivselt kaasa. Näomaalija koos Feralia OÜ peojuhiga pakkusid lastele tegevusi.” Kohapealt oli muidugi ka Mõmmik isiklikult. „Päeva lõpuks oligi meil terve kaarditäis münte ja rohkemgi veel,” rõõmustab Inger edukalt läinud ürituse üle.

Mündikaart Tartu Lõunakeskuses

Mündikaardi ladumisaktsiooni algus Tartu Lõunakeskuses

Suur toetussumma
Suure rõõmu ja tänutundega teatame, et toetusi koguti kokku 6682,32 eurot. „Tahame tänada kõiki, kes aitasid kaasa ürituse õnnestumisele,” ütlevad mõlemad peakorraldajad nagu ühest suust. Suur aitäh Lõunakeskusele ja Ülemiste keskusele, kes ürituse jaoks koha andsid ning kõigile kaubanduskeskuste
kauplustele, kes meie eesmärgi täitmisele kaasa aitasid. Suured tänusõnad Andres Tormile, Reet Linnale ja Age Oksale koos õega, kes meiega üheskoos haruldaste haiguste päeval toetusi kogusid.
Suur aitäh kõigile Lastefondi vabatahtlikele ja abilistele kohapeal, kes pühendasid suure osa oma vabast ajast selle eesmärgi saavutamise nimel. Südamlikud tänud saadame Teet Margna ning tema
külaliste Ain Kaare, Inga Talviku ning Katrin Õunapi suunas, kes „Kuldvillaku“ lõbusas meditsiiniteemalises erisaates osalesid ning mille 890 euro suurune võidusumma Lastefondile annetati. Samuti leidis tee Lastefondini ka „Kuldvillaku“ poliitikute erisaate tulemus, milleks oli 1100 eurot. Selle nimel pingutasid Sven Mikser, Juhan Parts ja Kristen Michal, kellele toetuse üle samuti suurt rõõmu tunneme.

Veel oleme väga tänulikud erafirmadele Eesti Metsameistrid OÜ, Feralia OÜ, Hoobeks OÜ, Näomaalingud OÜ, Glimm OÜ, Kesarol OÜ, Eventech OÜ, Nuustaku Puukoda OÜ, et nad meile nõu ja jõuga toeks olid. Ja otseloomulikult täname kõiki anonüümseid annetajaid, kes meie ettevõtmises väärtust nägid ning meid toetasid. Aitäh teile kõigile, et hoolite! Üheskoos oleme tugev meeskond, sest koormat on kergem kanda, kui kandjaid on palju.

Loo autor: Margit Tensok