Tartus ja Pärnus saavad peagi mängulusti nautida teiste kõrval ka erivajadusega lapsed. Haapsalu mängupark saab Lastefondi toel täienduse.

Mängida armastavad kõik lapsed, ka liikumispuudega põnnid, ent tavamänguväljakule paraku ratastooliga ei pääse. Seepärast on Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond võtnud oma järgmiseks südameasjaks aidata heade annetajate abiga valmida kolmel mängupargil, kus ka erivajadusega lapsed koos teiste mängusõpradega kõik koos lustida saaksid.

Mänguparkide eesmärk on luua ligipääsetavad mängimisvõimalused erivajadustega lastele, arvestades sh piiratud liikumisvõimega laste vajadustega. Pandeemia õppetunnina saavad kõik pargid planeeritud selliselt, et aktiivse füsioteraapiaga saaks vajadusel jätkata ka õues. Lisaks pisematele mängusõpradele on mängupargid olulised ka noortele inimestele, kel tuleb õnnetuse või haiguse tõttu harjuda ratastoolis liikumisega – Haapsalu mängupargi eeskujul planeeritakse ka Tartusse eraldi ratastoolirada, kus saab harjutada erinevaid liikumisviise ja üldist kohanemist ratastooliga.

Tartu mängupark tuleb Tartu Ülikooli Kliinikumi uue lastekliiniku vahetusse lähedusse, Puusepa 2 taga asuvasse parki. Nõnda saavad seal mängu- ja tegevusrõõmu nautida ka patsiendid, kes kliinikumis pikemalt peatuma peavad. Väikesed patsiendid saavad ronimislinnaku, erilise liivakasti, karusselli ja pesakiige ning vahva ronimislooma Kerakala näol ning suuremad patsiendid spetsiaalsed spordiseadmed, jalajälgedega sensoorse raja ning väga erinevaid olukordi pakkuva ratastooliraja, kus treenides on võimalik meistriks saada.

Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige, õenduse ja patsiendikogemuse juht Ilona Pastarus peab haiglakeskkonna rikastamist mängupargi näol kauaoodatud sammuks.

„Soovime, et kõik meie väikesed patsiendid ja noored, sealhulgas erivajadustega inimesed, tunneksid end haiglas hoitult ja turvaliselt. Rõõmus meel ning põnevad õuemängud aitavad oluliselt tervenemisprotsessile kaasa. Jääme põnevusega ootama mängupargi valmimist ning uue looma, Kerakala, sissekolimist,“ lausus Ilona Pastarus.

Pärnu mängupark rajatakse samal eesmärgil Pärnu Haigla esisele rohealale, sinna tuleb tore ronimislinnak, batuut, millel saab hüpata ka ratastooliga, väga erinevate võimalustega liivakast ning vahva kaheksajalg, mis omakorda lastele ronimisrõõmu pakub.

Pärnu Haigla juhatuse esimehe Urmas Sule sõnade kohaselt täidab mänguväljak senise tühimiku Pärnu mänguväljakute seas. Loodetavasti leiab see sooja vastuvõtu ja mitmekesise kasutusvõimaluse nii laste taastusravi võimalusi avardades värskes õhus kui ka erivajadustega laste seas, kel seni sarnane võimalus Pärnus puudus.

Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskuse kõrval asuv tegevus- ja mängupark, mis rajati erinevate heategevusprojektide ning toetajate, sh Lastefondi abil, on lastele ja noortele avatud juba üle kolme aasta – selleks aga, et aktiivses kasutuses olev mängupark sealsetele patsientidele veelgi rohkem tegevust ja rõõmu pakuks, saab see III etapi näol nüüd olulise täienduse.

Oleme väga tänulikud Lastefondile, kelle toel saame kujundada ja arendada meie Mänguparki juba teist korda. Loodud pargialast on kujunenud tore mängimise ja koostegutsemise koht nii HNRK väiksetele patsientidele kui nende sõpradele Haapsalu linnast ja kaugemalt,” sõnas HNRK juhatuse esimees Toomas Danneberg, “sellesuvise arendusega saame lisada mängualale uute funktsionaalsustega tegevusi ning luua ka senisest enam võimalusi teraapiate läbiviimiseks õuealal. Atraktiivselt kujundatud mänguala uuendused peaksid pakkuma rõõmsat uudistamist ja mõjuma innustavalt laste liikumise ja mängimise soovile, aidates seeläbi kaasa ka meie väiksemate patsientide taastumisele.

Mänguparkide projekteerimine on lõpusirgel – Pärnu mängupark on saanud juba ka ehitusloa ning loodetavasti saab selle kohe ka Tartu. Tartu ja Pärnu mängupark ning Haapsalu tegevus- ja mängupargi III etapi arendus lähevad kokku maksma ca 650 000 eurot. Mängupargid projekteerib Kersti Lootuse meeskond Lootusprojekt OÜ-st ja teist nii suure südamega tegijat oleks raske tahta. Lisaks Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi püsiannetajatele aitavad parkidel valmis saada ka Mapri Ehitus OÜ, Tartu Kaubamaja, Pärnu Jõuluturg, Pärnu Tammsaare Kool ja paljud suure südamega inimesed. Suur rõõm on selle üle, et toetajatega on nüüd liitunud ka Amserv Grupi AS.

Amserv Grupi tegevjuhi Rene Vareki sõnul on tänapäevase ettevõtluse üks osa ühiskonda panustamine ning Amservi 30 tegutsemisaasta jooksul on ettevõte alati just laste ja noorte heaolu toetanud.

Pakume inimestele oma äris mobiilsust ja vabadust. Uued erilised mänguväljakud aitavad jalule tõusta ja taastuda paljudel väikestel ja noortel inimestel, kes samuti peaksid hooleta ning vabalt liikuda saama. Pärnu, Tartu ning Haapsalu haiglates saavad igal aastal abi sajad lapsed ja noored Eestist ning mujalt – meil on siiralt hea meel selles ettevõtmises kaasa lüüa,” ütles Varek.

Kui ettevõtjana või eraisikuna tunned, et mänguparkide projekt Sind kõnetab, siis toetajad on seniste toetajate väärikasse ritta väga oodatud. Teeme koos midagi erilist!

Foto: Roman Kuzero