„Mulle meeldib, et Lastefondi meeskonnas on nii palju vabatahtlikke, sest see suurendab fondi usaldusväärsust ja inimeste valmisolekut toetada. Veel meeldib mulle väga, et meeskond on nii noor ja kogu kommunikatsioon on positiivne ning ei ole pisarakiskumist. Pigem on selline optimistlik ja mänguline meeldetuletus – Hei, inimene! Sul läheb hästi ja sa oled tubli. Tule ja aita meil lapsi aidata,” räägib Aune Past, kes on Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi üks asutajaliikmetest.

Aune sõnul ei mäleta ta hästi Lastefondi algusaastaid, aga tema arvates on heategevusfondi asutajad väga targad ja toredad tegijad, sest kokku kutsuti inimesed, kes suhtlesid omavahel ka igapäevaelus. „Minu side fondiga on aastatega nõrgenenud, aga mul oli väga hea meel, kui mulle taas meiliti, et tule ja koolita meid”. Septembrikuu alguses toimus Lastefondi meediakoolitus, kus Aune jagas kasulikke näpunäiteid, kuidas suhelda meediaga. „Lastefondi meeskond on alati olnud professionaalne ja ma tõin oma esimeses raamatus „Juhtimine ja suhtekorraldus” Lastefondi näiteks, kuidas on professionaalne kirjutada kirju potentsiaalsetele annetajatele”. Aune sõnul soovib tema palju rohkem aidata, kui abi küsitakse rõõmsal meelel. „Lastefondi inimesed ei kiru maailma, vaid otsivad võimalusi, kuidas saab elu paremaks muuta ning aidata haigeid lapsi. Professionaalse pilguga vaadates on fondi meeskond just selline hakkamasaaja.”

Aune koos lastega
Aunele meeldib, et Lastefondi meeskonnas on palju vabatahtlikke

Kadunud karu selfikampaania
Aune sõnul ei ole temal Lastefondis püsiannetust, aga ta toetab neid projekte ja kampaaniaid, mis teda isiklikult puudutavad. „Mulle meeldis väga “Kadunud karu selfikampaania”, millest võtsin ise osa, aga minu arvates jäi ühepäevane kampaania nõrgaks. Minul on sageli päevi, kus ma näiteks koolitan ja internetti jõuan alles hilisõhtul. Seekord jäi mul aega napiks, et kutsuda sõpru kampaanias osalema.”

Aune karuselfi
Aune võttis osa “Kadunud karu selfikampaaniast”

Populaarne jää-ämbri väljakutse
Veel läks Aunele väga korda Ameerikast alguse saanud jää-ämbri väljakutse, mille eesmärk polnud tähelepanu pöörata haigetele lastele, vaid hoopis kutsuda inimesi märkama motoorsete närvirakkude haigust põdevaid inimesi. „Jää-ämbri väljakutse kampaania on minu arvates rahvusvaheliselt parim sotsiaalkampaania. Olin üks esimesi Eestis, kellele tehti jää-ämbri väljakutse ja mina toetasin just Lastefondi. Ma olin väga uhke, et Martin Parmas koos Amanda ja lapseootel Gerli Padariga mulle esitasid sellise väljakutse. Ilmselt tekkis siin alateadlikult seos, et üks noor ja väga sümpaatne perekond, kes oma igapäevase tegevusega muudab Tartu veel paremaks elukohaks, kutsus tegema head.” Aune lisab, et kui ta sai jää-ämbri väljakutse, siis oli kohe esimene mõte annetada raha Lastefondile. „Positiivse kuvandiga, oma ja lähedane, teeb Tartu paremaks elukohaks”.

Ta selgitab, et ei tahtnud teha annetust rahvusvahelise organisatsiooni kontole, sest neid toetab maailmas palju rohkem inimesi. Ma panin Lastefondi toetamisega seotud jutu ka oma ingliskeelsesse jää-ämbri klippi ja lootuses, et ehk toetab mõni minu rahvusvahelistest kolleegidest kunagi meie fondi.”

Aune arvates jäid Eesti tegijad jää-ämbri kampaanias osalemisega sel korral hiljaks, sest nad ei teadnud, mis suur liikumine toimub maailmas. „Mina ei osanud leida Eestis arveldusarvet, kuhu raha annetada, aga samas tundus, et on oluline kampaaniale hoogu anda ja jääga tõmmata tähelepanu lihashaigete teemale. See ei ole mitte see juhtum, kus Lastefond sai tuge võõrast kampaaniast, vaid see, et tänapäeva maailmas pead sa olema leitav kogu aeg (24/7). Mitte siis, kui sul on aega, vaid siis, kui sind otsitakse.”

Eesti rikkus on peavara
Praegu on Aune koondanud oma heategevuse Noorte Arengu Fondi, mis toetab andekaid noori ja mille on asutanud Tartu Hansa Rotary Klubi liikmed. Noorte Arengu Fond on mõeldud Tartu linna ja Tartumaa noortele vanuses 10-24, kellel on võimalik taotleda stipendiume näiteks spordivõistlustel ja olümpiaadidel osalemiseks või hoopis muusikainstrumentide ostmiseks. „Stipendiume anname välja kord aastas ja me ei kuluta raha pidulikkuse peale. Üritame raha suunata abivajajatele. Meie põhimõte on selline, et Eestis pole maavara, kuid meil on peavara. Targad noored on meie homne päev ja oluline on aidata andekaid inimesi, kellel pole häid majanduslikke võimalusi oma huvialadega tegelemiseks.” Aune lisab, et Noorte Arengu Fondi põhiline sissetulek on heategevuskontserdid, jõulukaardid ja kalendrid. „Kontserdi korraldamine tuleb meil kõige paremini välja. 11. detsembril toimub Tartus Vanemuise kontserdimajas heategevuskontsert, kus esineb Curly Strings. Noorte Arengu Fondi liikmed ei saa tasuta pileteid. Meie ja meie sõbrad ostame endale ise kontserdipiletid. Raha läheb andekatele noortele.”

Hea tuju raamat
Aune räägib, et tema igapäevane töö on seotud mainekujunduse ja kommunikatsioonijuhtimisega. Ta on Past ja Partnerid Suhtekorralduse OÜ juhatuse esimees ning kommunikatsioonikonsultant.

Aune elus on oluline roll ka raamatute kirjutamisel. „Olen kirjutanud erialaseid raamatuid peotäie ja ühe reisiraamatu „Printsi poole teel. Minu unistus Monacost”. Mõni aeg tagasi tuli trükikojast „Hea tuju raamat 40+”, mis on väga hea jõulukingitus, sest selles on palju nalja. Raamatust leiab 14 spetsialisti õpetused, kuidas saada üle probleemidest, mis elus ette tulevad. Et oleks jälle hea tuju.”

Aune koos kanaga
Aune kasvatab kodus eritõugu kanasid

Vaba aeg möödub tangorütmides
Aune sõnul on üks tema hobidest tantsimine. „Käin oma abikaasaga seltskonnatantse õppimas. Tango on ära õpitud. Ja lisaks tantsutreener Martin Parmasega sporttantsu trennis. Ühel nädalavahetusel võtsime videosse 3 minutit tangot koos Martin Parmasega, kes on parim õpetaja, keda võib ette kujutada.”

Aunele meeldib vabal ajal veel lumelauaga sõita ja metsas niisama luusida. „Ma elan Tartust 20 kilomeetrit väljaspool ja kasvatan eritõugu kanasid. Mul on lisaks kanadele hundikoer nimega Mõnna.”

Ta lisab, et üks tema hobidest on ka aiasaaduste kasvatamine. „Kasvatan erisorti kartuleid ja ka porgandeid. Minu arvates võiks Eestis korraldada värske kartuli festivali. Selline üritus paneks pika puuga sparglitele ära.”

Veel on Aune üks hobi reisimine. Näiteks on ta reisinud koos Marko Matvere ja Jaan Tättega purjekal Nordea Paapua Uus-Guineast Ida-Timorisse. „Käisin Goroka festivalil, mis on suur hõimude pidu”. Aune sõnul jättis festival talle väga tugeva elamuse.

Aune koos Martin Parmasega tangot tantsimas
Aune vaba aeg möödub tangot ja teisi seltskonnatantse õppides

Loo autor: Kaidi Koort