Vana mobiil aitab diabeedihaigeid lapsi!

Perioodil 27.11.2017-14.01.2018 (kaasa arvatud) korraldab Tele2 kampaania, millega kutsub oma kliente üles tooma tagasi oma vana telefon ja annetama vana seadme eest saadud raha Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile diabeedihaigete laste toetamiseks. Ettevõte lisab igale annetusele omalt poolt sama suure summa juurde.

Eesti Haigekassa andmetel on 2016. aasta lõpu seisuga Eestis 671 last vanuses kuni 19 aastat, kes põevad 1. tüüpi diabeeti. Neist ca 55% on insuliinipumbaravil ja 45% süsteravil. Üldine trend arenenud maailmas on see, et järjest rohkem diabeedihaigeid ei ole valmis end iga päev 5-8 korda süstima ja valivad selle asemel insuliinipumbaravi, millega kaasneb 1 torge 3-4 päeva jooksul.

Praegu rahastab Eesti Haigekassa insuliinipumba kõige vanema ja odavama versiooni ostu 90% ulatuses, mille 10%-suurune omaosalus (ca 100 eurot) on enamikule peredest taskukohane. Vanem versioon on sobiv vaid üle 6-aastastele lastele ning seade manustab vaid insuliini (puudub veresuhkru monitooring).

Diabeeti põdevatel väikelastel (alla 6-aastastel) on aga veresuhkrud tihti väga ebastabiilsed ning neil on veresuhkrut tarvis mõõta sageli ka öösel. Glükoosisensor võimaldab jälgida lapse veresuhkrut ööpäevaringselt seitse päeva nädalas. Nii aitab seade paremini silma peal hoida veresuhkru kõikumistel ja insuliini täpsemalt doseerida. Selleks, et oleks võimalik kasutada glükoosisensorit, on tarvis uuema põlvkonna insuliinipumpa ja transmitterit, mida kompenseerib Eesti Haigekassa 50% ulatuses ning alates 2016. aastast 40% ulatuses Eesti Laste ja Noorte Diabeediühing (ELDÜ).

Kõige uuema versiooni pumpade ning transmitterite soetamist haigekassa ei toeta.

Et lapsed, kes vajaksid toimetulekuks just kõige uuemaid pumpasid, need endale saaksid, teeb Lastefond koostööd ELDÜga. Koos abistatakse kõige uuemate ja täiuslikemate insuliinipumpade MiniMed 640G soetamist erakorraliselt ja raviarsti soovitusel neil diabeedihaigete laste peredel, kus pere vastab ühele järgmistest tingimustest:
1) Peres on rohkem kui ühel lapsel 1. tüübi diabeedi diagnoos;
2) Peres on rohkem kui ühel inimesel 1. tüübi diabeedi diagnoos, kelle eest vastutab üks lapse vanematest;
3) Peres on üks lapsevanem töövõimetu, ei tööta (peab olema hinnatud puuduv töövõime ja mittetöötamine tõestatud).

Insuliinipumba MiniMed 640G sensor oskab juba alumiste piirväärtuste juures väga edukalt ära tunda kriitiliselt madala ja kõrge veresuhkru väärtuse, andes sellest alarmiga märku ning juhtida vastavalt vajadusele insuliini manustamist. Sellise hinnaga pumbad on enamikele diabeedihaiget last kasvatavatele peredele kättesaamatud, eriti neile, kus on haigestunud mitu last.

MiniMed 640G insuliinipumba hind on 3500 eurot, millest Lastefond kompenseerib 2050 eurot ühe lapse kohta. Ülejäänud osa aitab katta ELDÜ (1100 eurot) ja 10% pumba maksumusest on pere omaosalus.

Kampaania tingimused leiab SIIT. (Paiknevad veebilehe allosas.)