Toetuse sisu: Aitame tasuda raamatu avaldamiskulude (trükkimine, illustreerimine, kujundamine, toimetamine ning autoritasu) eest

Toetuse suurus: 8000 eurot toetusperioodil

Toetamise aeg: 2022 – 2023*

*Üldjuhul pikendab Lastefond toetusperioodi
lõppedes toetusi toetusvajaduse alusel.

Tutvustus

Tartu Ülikooli Kliinikumi neonatoloogia (ehk enneaegselt sündinud ja ravi vajavate laste) ja lasteintensiivravi osakonnas viibib aastas ravil üle 600 lapse. Raamatu “Minu lugu” autor, 11 aastat Tartu Ülikooli Kliinikumi neonatoloogia osakonnas töötanud lasteõde Kaija Piller ütleb, et just nende lugude nägemine andiski tõuke enneaegselt sündinud lastele beebiraamatu loomiseks:

“Nähes ja kuulates neid perekondi tundus oluline anda neile võimalus oma kogemuse talletamiseks – ühtegi sellist raamatut, kuhu saaks üles täheldada sündmused sünni ja esimese kuu vahel, enne ei olnud, rääkimata veel haiglaperioodi kirjapanekust. Emad ei pruugi aga olla esiti valmis oma kogemust jagama ning raseduskriisi läbitöötamine võib võtta aega. “Minu lugu” annab tervikliku võimaluse oma emotsioonide kirja panemiseks, igapäevaste väikeste võitude jäädvustamiseks ja aja võtmiseks, et olla hetkes.”

Raamat on koostatud, arvestades enneaegse või haige lapse sünniga seotud väljakutsetega, ent sobib tegelikult kõigi vastsündinute beebiaja jäädvustamiseks. Piller rõhutab, et oluline väärtus raamatu puhul on võimalus seda endale sobivaks kujundada: “See on lugu, mida kirjutab just see perekond, ja iga lugu on erinev – seega on võimalik raamatus lehti ümber tõsta, lisada või eemaldada; kasutada saab järjehoidjaid ja eriliste hetkede jäädvustamiseks fotokaarte, näiteks “Kaalun 2000 grammi” või “Oleksin pidanud sündima hoopis täna”. Kujundusel on kasutatud pastelseid toone, et silma torkaks see, mis kõige tähtsam – jutt, mille pere ise juurde kirjutab. Selle pere lugu.”

Enneaegselt sündinud kolmikute ema Heleni sõnul on beebiraamat see, mis hetkel nende haiglapäevadesse helgust lisab: “Me oleme praeguseks juba peaaegu kaks nädalat haiglas olnud ning natukene helgust igas päevas on vägagi tervitatav. Raamat aitab seda tuua, sest siia saame kirjutada kõik oma väikesed võidud – meie jaoks on siiamaani olnud nendeks näiteks hingamistoe mitte vajamine ja igapäevane kaalutõus. Kaija ise on suurepärane õde ning usun, et läbi tema pilgu õpin veelgi enam nägema neid väikeseid asju.”

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond toetab tänu headele annetajatele aastas 200 beebiraamatu “Minu lugu” kinkimist enneaegsete ja haigete vastsündinute emadele TÜK lastekliiniku neonatoloogia ja intensiivravi osakonnas, kokku ligi 8000 euroga.

Kuidas Sina aidata saad?

Tee ühekordne annetus Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele, lisades selgitusse:

beebiraamat "Minu lugu"

  • Swedbank IBAN EE682200221015828742
  • SEB IBAN EE261010220014910011
  • Luminor IBAN EE791700017000285384
  • LHV IBAN EE527700771000610813
  • Coop IBAN EE824204278603586607