Toetuse sisu: Aitame tasuda Nikolase muusikateraapia eest

Toetuse suurus: 1296 eurot

Toetamise aeg: jaanuar 2019 – detsember 2020*

*Üldjuhul pikendab Lastefond toetusperioodi
lõppedes toetusi toetusvajaduse alusel.

Tutvustus

Nikolasel (sünniaasta 2005) on kaasasündinud ajutsüst, mida jälgitakse iga-aastaselt. Poisi raskused igapäevaelus tulenevad autismispektrihäirele omastest psüühilise tegevuse eripäradest ning sensitiivsest ülitundlikkusest mõnede stiimulite suhtes. Psüühilise tegevuse eripärale lisandub spetsiifiline õigekirjahäire, peenmotoorika probleemid (käekiri raskesti loetav). Poiss on lõhna- ja helitundlik. Nikolasel on omad kindlad rutiinid ja tegevused, mille mittejärgimine suurendab seesmist pinget, ärevust ja plahvatuslikkust. Nikolasele on tähtis, et kehtestatud reeglitest kõik kinni peaksid. Nikolas suhtleb meeleldi ja kontakti saamine temaga on kerge, kuid sageli ei laabu suhted ootustekohaselt. Suheldes täiskasvanutega on poiss tagasihoidlikum ja muutub ärevaks. Nikolas vajab kohanemiseks palju individuaalset tähelepanu, lihtsaid ja arusaadavaid reegleid, kindlat rutiini ja struktuuri igapäevastes tegevustes.

Nikolasel esineb kiiret väsimist nii vaimset kui ka füüsilist pingutust nõudvate olukordade puhul. Probleemina esineb ka kiire väsimus kehalise koormuse järgselt, millega kaasnevad ka lihas- ja liigesvalud. Kehalise tegevusvõimega seotult on Nikolase peamiseks probleemiks peenmotoorne kohmakus, sealjuures randme liikuvus on piiranguteta. Eriti avaldub peenmotoorne kohmakus kirjutamisel, sealjuures on langenud nii kirjutamise kiirus kui probleeme tähekujuga. Arvestades lapse vanust, vajab ta toimetulekuks igapäevaselt abi ja juhendamist eakeskmisest enam.

Ratsutamis- ehk hipoteraapias saab tugevdada kehatüve- ja vaagnavöötme lihaseid, et stabiliseerida lülisammast, õla- ning vaagnavöödet. Hobuse valmispanemine ja ratsutamise järgselt lahtivõtmine sisaldab peenmotoorseid, keskendumist ning tähelepanu nõudvaid tegevusi. Ratsutamisteraapia toetab emotsioonidega ja ebaõnnestumistega toimetulekut, annab eduelamust, hingelist ja kehalist lõdvestust. Teraapia tulemusena võtaks Nikolas paremini kontakti loomaga ning terapeut leiab, et ratsutamisteraapia on vajalik, et vähendada pinget uutes/ootamatutes olukordades, toetades sellega toimetulekut sotsiaalses suhtlemissituatsioonides ja leevendada tervise- ning eneseväljendusprobleeme.

Lastefond otsustas heade annetajate toel katta Nikolasele muusikateraapia kulud aasta vältel kokku kuni 1296 euro ulatuses. Lastefond on Nikolast toetanud alates 2018. aasta septembrist. Varasemalt on Lastefond katnud lisaks muusikateraapiale ka lapse ratsutamisteraapia kulud.

Kuidas Sina aidata saad?

Tee ühekordne annetus Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele, lisades selgitusse lapse nimi, keda soovid aidata.

  • Swedbank IBAN EE682200221015828742
  • SEB IBAN EE261010220014910011
  • Luminor IBAN EE791700017000285384
  • LHV IBAN EE527700771000610813
  • Coop IBAN EE824204278603586607