Concord Birth Trolley ehk vastsündinu stabiliseerimise laud. Hind koos lisadega 40 596 eurot
Kui ajaliste vastsündinute puhul oleme harjunud, et nabanöör lõigatakse läbi siis, kui verevool selles on lakanud, siis enneaegsetega on lugu keerulisem. Nad vajavad sünnijärgselt kiiret tegutsemist – nende hingamist on vaja toetada esimestest elusekunditest alates, aidata hoida kehatemperatuuri ja tagada üleüldine turvaline ravikoht (enneaegset last ei saa hoida sünnijärgselt pikalt ema rinnal, kuna ta jahtub kiiresti alla ning ei jaksa hingata). Nabaväädi hilisel sulgemisel (min 60 sekundi möödumisel pärast sündi) on enneaegsetele lastele palju kasulikke toimeid, kuna vastsündinu saab platsentast lisaverd. Tähendab see:
- sünni järel vereringluse parem stabiilsus;
- suurem hemoglobiini väärtus, mis omakorda vähendab vereülekannete vajadust;
- ajusisese verevalanduse esinemissageduse vähenemine;
- raske soolepõletiku (nekrotiseeriv enterokoliit) esinemissageduse vähenemine.
Kogu protseduuri ajal on olemas kõik vajalik abistamiseks – hingamistugi, pidev eluliste näitajate monitooring, lisasoojendus. Oluliseks lisaväärtuseks on see, et seade võimaldab olla lapsel ema lähedal – ema saab last näha ja katsuda. Personali jaoks on laua ümber kolme inimese vaba tööväli, mis võimaldab enneaegse lapse stabiliseerimise juures olla mitmel inimesel.
Avatud kuvöös Fabie. Hind 24 110 eurot
Aasta alguses aitasime TÜ Kliinikumi neonatoloogia osakonda soetada kaks avatud kuvöösi. Need on saanud väga sooja vastuvõtu nii lapsevanematelt kui ka personalilt ning täna unistatakse osakonnas veel ühest sellisest. Avatud kuvöösi puhul on vanematel julgem tegutseda ning need meeldivad ka õdedele, kelle töö muudavad need ergonoomilisemaks.
Voodi juures ja ka sünnitoas enneaegsetele nahk-naha kontakti pakkudes on väga vajalik soojenduslamp, mille alumine osa on nõtke ja selle saab suunata ema/isa voodi juurde; muuta saab ka lambi kõrgust. Lambil on kaasas temperatuuriandur, mille saab panna lapse külge ning lamp reguleerib ise sooja vastavalt lapse temperatuurile, mis on väga innovatiivne lahendus.
Fototeraapia seade BiliCocoon. Tarvidus kaks seadet, ühe hind 6741 eurot
Sinised fluorestsents lampe kasutatakse vastsündinute kollasuse raviks: need aitavad langetada bilirubiini taset vastsündinu organismis. Enne sündi on loote veres punaliblesid rohkem kui hilisemal eluperioodil, samuti on punavereliblede eluiga vastsündinu esimestel elupäevadel lühem. Pärast sündi hakkavad punalibled lagunema ja verre tekib sapipigment – bilirubiin. Vastsündinu maksal tuleb taluda 2–3 korda suuremat koormust kui looteperioodil, et punaliblede lagunemisel vabanevat bilirubiini organismist väljutada. Efektiivne ravi on fototeraapia ehk valgusravi.
Bilicocoon teraapiasüsteemil on suur kiirgav pind, mis ümbritseb imikut 360 kraadi, muutes teraapia väga efektiivseks.
Kaksikute soojendusvoodi Kanmed. Hind 11 199 eurot
TÜ Kliinikumi neonatoloogia osakond tunneb puudust kaksikute soojendusvoodist, kus beebid saaksid olla koos. Siiani on kaksikud paigutatud eraldi vooditesse.
Voodiga on kaasas soojendusseade geelmadratsiga, mis võimaldab temperatuuri voodis vastsündinutele sobivaks kohandada.
—
Need seadmed jõuavad Kliinikumi lasteosakondadesse elusid päästma ja hoidma üksnes tänu headele annetajatele ja toetajatele. Aidata saab tehes ülekande ühele fondi annetuskontodest ning märkides selgitusse seadme nime, mille ostuks rahakanne on mõeldud.
SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond
Swedbank IBAN EE682200221015828742
SEB IBAN EE261010220014910011
Luminor IBAN EE791700017000285384
LHV IBAN EE527700771000610813
Coop IBAN EE824204278603586607