Tutvustus ja maksumused

1. Vastsündinute hingamisfunktsiooni kontrolli monitor lastekliinikusse: hind oleneb konfiguratsioonist, seadme maksumus kuni 22 000 €

Hingamismonitor võimaldab jälgida hingamismahtu, minutiventilatsiooni ja mõnedes konfiguratsioonides ka väljahingatavat süsihappegaasi hulka vastsündinu esmasel abistamisel sünnijärgselt (kui selle järele on vajadus). See annab tänase tegevusega võrreldes palju asjakohasema ülevaate sellest, kuidas hingamistoetus toimib. Kliinilistes uuringutes on näidatud, et sellise monitori kasutamisel on võimalik kiiremini reageerida vajalike muutustega (maski hermeetilisus, sissehingamisrõhu muutmine jm), saavutamaks adekvaatne hingamistoetus, mis omakorda aitab kaasa lapse seisundi stabiliseerumisele.

Täna kasutusel olevates lahendustes jälgitakse ainult vere hapnikusisaldust (saturatsiooni), mis ei anna aga mingit ettekujutust ventilatsioonist, s.t. süsihappegaasi eliminatsioonist. Adekvaatne ventilatsioon on võtmetähtsusega nn üleminekuvereringe (transitional circulation, s.t. vereringe kohastumine vahetul sünnijärgsel perioodil) normaalses kohastumises. Süsihappegaasi liig soodustab näiteks kõrge kopsuvereringe rõhu püsimajäämist, mis võib halvemal juhul viia ägeda südame-kopsude puudulikkuseni.

2. Laste taastusravis vaagnapõhjalihaste treeninguks vajalik seade Urostym Biofeedback: hind 27 480 €, millest 50% katab Tartu Ülikooli Kliinikum

Urostym Biofeedback on laste taastusravis kasutatav mitteinvasiivne seade vaagnapõhja lihaste teraapiaks või treeninguks põie ja soole talitlushäirete korral. Treening käib läbi mängu virtuaalses keskkonnas, mis on lastele köitev.

Seadmega on võimalik hinnata ka urodünaamikat ja selle abil täpsemalt diagnoosida põiehäireid. Seadme kasutuselevõtt oleks uus tase põieprobleemidega laste ravis, keda võib Eestis olla umbes 500.

3. Müoopia ehk lühinägevuse mõõtmise aparaat MYAH: hind 22 800 €, millest 50% katab Tartu Ülikooli Kliinikum

Müoopia e lühinägevus on silma seisund, kus inimene ei näe kaugele hästi, kuna kujutis tekib silmapõhja ette, ja selgelt nägemiseks on vaja kasutada miinusprille. Lisaks vajadusele kasutada prille tõstab müoopia oluliselt mitmete silmahaiguste (nt võrkkesta irdumine, glaukoom, müoopiline makulopaatia ja katarakt) riski. Viimastel aastakümnetel on üle maailma märgatud müoopia leviku märgatavat kasvu, sealhulgas ka Eesti laste seas.

Kuigi lühinägevuse tekkes on ka geneetiline komponent, ei saa viimaste aastakümnete leviku kasvu selgitada geenidega. Üheks olulisemaks müoopia sageduse kasvu põhjuseks peetakse laste suurenenud lähitöökoormust. On näidatud, et iga täiendav lähitööle (lugemine, kirjutamine, nutiseadmete ja arvuti kasutamine) kulunud tund nädalas tõstab lühinägevuse tõenäosust 2% võrra. Teine oluline tegur on laste vähene viibimine õues, kuna päikesevalgusel on oluline müoopia progessiooni pidurdav efekt. Uuringud näitavad, et iga õues veedetud lisatund nädalas vähendab lühinägevuse tekkimise tõenäosust 2% võrra.

Kui veel mõne aasta eest peeti müoopia kulgu paratamatuseks, siis on selgunud, et seda on võimalik erinevate meetmetega pidurdada. Üheltpoolt on võimalik müoopia tekkimise riski langetada, vähendades laste lähitöökoormust ning soodustades õues viibimist. Lisaks on leitud, et madalas kontsentratsioonis atropiini silmatilkade kasutamine pidurdab lastel oluliselt müoopia arengut. Atropiin pärsib silmamuna pikkuse kasvamist. Hiljutine uuring näitas, et 0,05% atropiini silmatilkade kasutamine kahe aasta jooksul pidurdas müoopia arengut umbes 65% ning silmamuna pikkuse kasvu umbes 51% võrra.

Täpseks lühinägevuse diagnoosimiseks, kulu ja raviefekti jälgimiseks on välja töötatud spetsiaalsed aparaadid, mis analüüsivad ühe kiire mõõtmisega kõiki olulisi silma parameetreid (silma optilist ehitust, silmapinna kuju, pupilli suurust, silmamuna pikkust jne). Tarkvara võimaldab automaatselt jälgida müoopia progresseerumist. Firma Topcon seade MYAH võimaldab teha hulka erinevaid uuringuid.

Ended projects and campaigns

Take a look