Toetame geneetilise ainevahetushaigusega Emilyt

Toetuse sisu: Aitame soetada Emilyle vajalikku spetsiaalset ravitoidusegu ja toitmissüsteeme ning tasuda toitmispumba rendi eest

Toetuse suurus: 201 eurot kuus (2412 eurot ühe aasta jooksul)

Algus ja lõpp: aprill 2016–märts 2020*

* Üldjuhul pikendab Lastefond toetusperioodi
lõppedes
toetusi toetusvajaduse alusel.

Tutvustus

Emilyl (sünniaasta 2015) on diagnoositud erinevaid elundisüsteeme haarav haruldane ainevahetushaigus nimega glükosüülimise kaasasündinud defekt tüüp 1A, mille tõttu on häiritud organismile vajalike kehavalkude sünteesimine. Kuna valgud osalevad enamikes inimkehale vajalikes toimingutes, põhjustavad kõrvalekalded nende ehituses häireid mitmete organite töös.

Emily haigus on seda tüüpi haiguse üks raskemaid vorme – tal esineb mahajäämus kaalu ja kasvu osas, maksa funktsiooni häire, kuulmis- ja nägemislangus, psühhomotoorse arengu hilistumine ning vedelik südame ümber. Laps ei tõsta väga madala lihastoonuse tõttu pead ega istu iseseisvalt, on väga vastuvõtlik viirustele ning vajab ööpäevaringset abi asendi muutmisel, toitmisel ja hügieenitoimingutes.

Spetsiifiline ravi sellele harva esinevale kaasasündinud geneetilisele haigusele praegusajal maailmas puudub, mistõttu rakendatakse nn sümptomaatilist ravi. See tähendab, et last aidatakse nende probleemide puhul, kus meedikutel on selleks võimalused olemas.

Alates kolmandast elukuust on Emilyt saatnud lisaks kõigele muule ka probleemid suukaudse toitumisega, seda tugeva okserefleksi tõttu. Kümnenda elukuuni toideti teda ninaneelu sondi kaudu ning peale seda paigaldati pisitüdrukule gastrostoom, mis on läbi kõhuaugu otse makku suunatud sond. Emily vajab kasvuks ja arenguks piisavalt toiduenergiat ja toitaineid, kuid suudab vastu võtta vaid väikeseid vedelikukoguseid ööpäevaringsel toitmisel.

Kuna tavapiimasegud ning püreed ei ole tema jaoks vastuvõetavates mahtudes piisavalt energiarikkad, peavad arstid Emilyle kõige sobivamaks toiduks spetsiaalset ravitoidusegu, mis katab tema igapäevase vajaduse. Et lapse kaal tõuseks, vajab ta ööpäevaringset toitmist ravitoiduga, mille eest aitab perel tasuda Lastefond. Lisaks aitab fond katta kulutused toitmissüsteemidele ning toitmispumbale.

Emily pere jagas oma lugu ka Õhtulehe artikli vahendusel.

Kuidas Sina aidata saad?

Hakka püsiannetajaks

Osta heategevuslikke meeneid

Tee ühekordne annetus SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele, lisades selgitusse “Emily”

Swedbank IBAN EE682200221015828742

SEB IBAN EE261010220014910011

Luminor IBAN EE791700017000285384

LHV IBAN EE527700771000610813

Lõppenud toetused ja kampaaniad

Vaata