Rahvusvaheline näitus “Julgus elada”

9. oktoober kuni 5. november 2018 on Tallinnas Salme kultuurikeskuses avatud Eesti ja Läti kunstnike näitus “Julgus elada”, millega kutsutakse mõtisklema füüsiliste puuete üle ja soovitakse kunsti kaudu avada liikumispuudega inimeste maailma. Näituse raames toimuvad kahel õhtul – 18. ja 24. oktoobril Peetri Jooksu Apollo Kino heategevusjooksu patroon Roald Johannsoni ja Klubi Tartu Maratoni Heateo jooksu patroon Tõnis Niinemetsa eestvedamisel talk-show stiilis arutelud, mille eesmärk on avada liikumispuuetega laste vanemate igapäevaelu.

Näituse korraldusmeeskonna juht Külli Hansen on kirjutanud: “Puudega inimeste teema on inspireerinud kunstnikke väga erinevalt. On neid, kes elavad kaasa väikese poisile ja ta lootusele ükskord ometi jalgele tõusta ja kõndima hakata ning maalivad pildile selle lapse koos ta ratastooliga. On teisi kunstnikke, kes esimest korda elus jagavad avalikkusega väga isiklikke lugusid enda valudest, rasketest üleelamistest ja oma elule uue tähenduse saamisest. Kõik need lood on ehedad ja emotsionaalsed. Tundub, et mida rohkem on keegi kannatanud, seda paremini oskab ta teisi nende raskustes mõista.”

Näituse idee algatajad ja korraldajad on Läti kristlik organisatsioon Partneri, rahvusvaheline ühing Bridgebuilders International ning Eesti kunstnikke ühendav võrgustik ARTEST+.

Aasta tagasi korraldasid nad ühise näituse “Peidus pool”, mille teemaks oli depressioon. Kunstnikud püüdsid teoseid maalides luua lootust ja usku neile, kes on kannatanud depressiooni käes. Näitused toimusid Tallinnas, Tartus, Riias, Cesises ja mitmes teises Läti linnas ning nendega koos viidi läbi vastavaid töötube, seminare ja loenguid. Üritusel osales üle kolmesaja inimese ning korraldajad said palju tänusõnu neilt, kelle jaoks oli depressioonist ja masendusest rääkimine esmakordne.

Kuna esimene sotsiaalse suunitlusega näitus võeti hästi vastu, otsustatigi korraldada jätkunäitus, mis on samamoodi rahvusvaheline. Tänavunegi näitus liigub Eestist edasi Lätisse ja sealt laia maailma.

Näituse raames toimub kaks vestlusõhtut liikumispuuetega laste vanematega, mille korraldaja on SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond. Talk-showd toimuvad Salme kultuurikeskuses ning osalejatel palutakse teha annetus liikumispuuetega lastele arendavate teraapiate toetuseks.

Annetada on võimalik, helistades annetustelefonile või tehes ülekanne fondi annetuskontole. Samuti võid annetuse teha koha peal sularahas või kaardiga makstes.

Helistades 900 5025 kingid 5 eurot,

helistades 900 5100 kingid 10 eurot

ja helistades 900 5500 kingid 50 eurot.

Tehes püsiva või ühekordse ülekande selgitusega „Julgus elada“ SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi pangakontole, saad valida annetamiseks endale sobiva summa:

EE682200221015828742 (Swedbank)
EE261010220014910011 (SEB)
EE791700017000285384 (Luminor)
EE527700771000610813 (LHV)

Lisaks huvitavale arutelule on enne talk-show algust ja vaheajal avatud Lastefondi Heade Tegude Kohvik. Kogu kohviku teenitav tulu läheb liikumispuudega laste arendavate teraapiate toetuseks.

Näitus “Julgus elada” ja vestlusõhtud kutsuvad kõiki kaasa mõtlema teemadel, mille peale paljud meist oma igapäevaelus ei pea mõtlema ega sageli tahagi. Siin on vaid väike valik võimalikke teemasid:

  • Puuete taga olevad inimesed, nende isiksused ja anded;
    Tugevus keset nõrkust, võimekus keset võimetust,
  • Elu pärast traumat, julgus liikuda eluga edasi;
  • Abi ja toetamise ilu ning abistajate avatud süda;
  • Iseseisvus, üksindus, sõltumatus,
  • Illusioonid ja lootus paranemisele versus igapäevane tegelikkust;
  • Kannatlikkus;
  • Juurdepääs hoonetele ja juurdepääs südametele. Kui avatud on meie ühiskond ja rahvas puudega inimestele?

Kunstnikud on neile teemadele mõeldes loonud väga liigutavaid pilte ning jaganud vaatajatega oma mõtteid ja lugusid, mis puudutavad hinge sügavamaid tasandeid.

Foto: Näitusel osalev kunstnik Reet Heinla, ratastoolis poisi pilt